banner39

ÜAK Başkanı: Laik rejim tehlikede

ÜAK Başkanı Mustafa Akaydın, ilginç bir açıklama daha yaparak "laik rejim tehlikede" dedi.

Arşiv 20.03.2008, 13:54 20.03.2008, 13:54
ÜAK Başkanı: Laik rejim tehlikede

 

Üniversiteler Arası Kurul (ÜAK) Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Türkiye'de laik rejimin tehdit altında olduğunu ve bir karşı devrimle karşı karşıya bulunulduğunu ileri sürdü.

Prof. Dr. Akaydın, Sabancı Cam Piramit Kongre ve Fuar Merkezi'nde düzenlenen 8. Akdeniz Uluslararası Yüksek Öğretim Tanıtım Günleri'nde, gazetecilerin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının AK Parti hakkında açtığı kapatma davasına ilişkin sorularını yanıtladı.

Demokrasilerde siyasi partilerin kapatılması için dava açılmasının son derece üzücü olduğunu vurgulayan Akaydın, buna karşın dünya demokrasilerinde her ülkenin, rejimini korumak için benzer önlemler aldığını söyledi Prof. Dr. Akaydın, şöyle devam etti:
"Türkiye'de laik rejimin tehdit altında olduğu, bir karşı devrimin var olduğu somut bir gerçek. Ben bunu ÜAK Başkanı olarak özel misyonum gereği son iki ayda dile getirdim. Böyle bir durum ortaya çıktığı zaman elbette ki bunun en önemli sorumlu makamı olan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı gereğini yapacaktır. Böyle bir faaliyette bulunması (iddianame hazırlaması) görevini yaptığından dolayı Başsavcı adına övünülecek bir şeydir. Ama böyle bir olayın Türkiye'ye yaşatılması üzücü bir şeydir.

Ben siyasilerin bundan sonra çok daha özenli davranmaları gerektiği ve oy toplamak için Türk halkının son derece yumuşak karnı olarak kabul edilebilecek bazı ülke değerlerini tahrik etmemeleri gerektiği inancındayım. Herkesin bundan ders çıkartması ve toplumu germemesi lazım. Yargıtay Başsavcısını da çok yakışıksız üsluplarla incitmemeleri lazım. Hukuka saygısı olan bir ülke, aynı zamanda demokrasiye, Cumhuriyete saygısı olan bir ülke demektir. Bu saygıyı korumak sorumluluğu önce siyaset adamlarına aittir."

Prof. Dr. Akaydın, bir gazetecinin sorusunu üzerine, iddianameyi ana hatlarıyla bildiğini, ancak iddianameyle ilgili yorum yapmak istemediğini belirtti.

Başka bir gazetecinin "Siyasilerin yargıya müdahalesini nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusu üzerine Prof. Dr. Akaydın, bunun son derece yanlış olduğunu ve yargıyı yıprattığını söyledi. Herkesin bir gün o yargıya ihtiyaç duyabileceğini ifade eden Prof. Dr. Mustafa Akaydın, "Tabii ki yargıyı eleştirebilirsiniz. Bizim de zaman zaman eleştirdiğimiz olmuştur. Ama saygıyı korumak zorundasınız. Toplumun saygısını korumak zorundasınız. Bu da en çok devlet adamlarına düşer" diye konuştu.

Prof. Dr. Akaydın, "AK Parti çözüm arayışı içinde. Yeni bir anayasa paketi konuşuluyor. Bu tür hamleleri nasıl karşılıyorsunuz" sorusu üzerine de "Böyle hamleler yapılacaksa çok önceden yapılması gerekiyordu. Böyle bir sürecin içine girdikten sonra yapılacak hamleler hukuka karşı incitme çabası olarak değerlendirilebilir" yanıtını verdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?