Üç bin kişi Lahey'de İsrail'i protesto etti

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemillere yaptığı saldırı Hollanda'nın Lahey kentinde protesto edildi.

Üç bin kişi Lahey'de İsrail'i protesto etti


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
İsrail tarafından Gazze'ye yardım götüren gemillere düzenlenen saldırı, Hollanda'nın Lahey kentinde düzenlenen geniş katılımlı bir gösteri ile protesto edildi.

Hollanda Filistin Komitesi, Uluslararası İnsani Yardım Vakfı (IHH) ve Kuzey Hollanda Milli Görüş Teşkilatı'nın yanı sıra bazı Türk kuruluşlarının da desteğiyle düzenlenen ve 'Başka Bir Yahudi Sesi' adlı grubun da katıldığı gösteri, meclisin önünde başladı.

Siyasi parti temsilcilerinin de katıldığı gösteride İsrail'in yaptığı insanlık dışı saldırılar kınandı. Gazzey'e gidenlerin yardım amaçlı ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi gönüllülerden oluştuğuna dikkat çeken konuşmacılar, İsrail'e sessiz kalan ülkelere tepki gösterdi. Yaklaşık üç bin kişinin katıldığı gösteride Filistin ve Türk bayraklarını açan kalabalık, Hollanda'dan da duyarlılık göstermesini istedi.

Yapılan konuşmaların ardından göstericiler İsrail Büyükelçiliği'ne yürümeye başladı ancak burada polis kordonoylu karşılandı. Göstericileri büyükelçiliğe yaklaştırmayan polis ile kızgın kalabalık arasında zaman zaman gerginlik yaşandı.

Gösteriye katılan IHH Hollanda Kordinatörü Murat Kurt, gemidekilerle iletişim krumaya çalıştıklarını fakat ulaşamadıklarını söyledi. Gemide çok sayıda arkadaşı bulunduğunu da belirten Kurt, "Ben de gemilerle gidecektim ama bürokratik bazı engeller aşılamadığı için katılamadım. Yoksa ben de şu anda o gemilerdeydim." dedi.

Gazze'ye insani yardım taşıyan filoya yapılan saldırıyı şiddetle kınayan Kurt şöyle konuştu: "'Gazze'ye insani yardım taşıyan filoda, İsrail ordusu tarafından yapılan saldırı sonucunda son bilgilere göre en az 10 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce insan hakları savunucusu tutuklanmıştır. Masum sivilleri hedef alarak, insan hayatını ve barışcı girişimleri hiçe sayan bu saldırıyı şiddetle kınıyor, gösterilen insafsızlığı protesto ediyoruz. Maksadı, ciddi derecede yardıma muhtaç olan Gazze'ye insani yardım taşımak ve yaşanan insanlık dramına dünyanın dikkatini çekmek olan sivil bir filonun, insanlık anlayışı ve uluslararası hukuka aykırı bir biçimde saldırıya maruz kalmış olması, kabul edilemez bir durumdur. Hiçbir ülkenin egemenliğinde olmayan uluslararası sularda gerçekleştirilen bu saldırı, uluslararası hukuk açısından bir suç olduğu gibi aynı zamanda insani yardım çalışmalarının engellenmesine yönelik bir eylemdir. Bölgedeki barış sürecini sabote etmeyi amaçlayan İsrail hükümeti bu terör eylemiyle hiçbir şekilde barış yanlısı olmadığını maalesef tekrar göstermiştir.''
 
 

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2010, 02:35
banner53
YORUM EKLE

banner39