banner39

Üç MİT mensubu açığa alındı

Ergenekon kapsamında yürütülen soruşturmalar isimleri anılan üç MİT nensubu açığa alındı

Arşiv 18.03.2010, 08:06 18.03.2010, 10:03
Üç MİT mensubu açığa alındı


 

 

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) Erzincan İl Müdürü'nün de bulunduğu 3 MİT mensubu açığa alınarak, yerlerine yeni isimler atandı. MİT görevlileri yargılamanın sonucunda hüküm giyerlerse, teşkilattan ve memuriyetten çıkarılacak. Beraat etmeleri durumunda ise görevlerine dönebilecekler.

Genelkurmay Başkanlığı, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan onlarca subaydan hiçbirini açığa almadı ve yerlerine atama yapılmadı. Genelkurmay Başkanlığı, söz konusu subayların görevden alınmamasına gerekçe olarak ise iddiaların ispat edilmemiş olmasını gösterdi. Aynı soruşturmada 5 Şubat 2010’da tutuklanan ve hâlâ tutuklu bulunan Eskişehir Jandarma Alay Komutanı Albay Recep Gençoğlu’nun yerine ise herhangi bir atama yapılmadı. Gençoğlu, kağıt üzerinde hâlâ Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı.

Erzincan’daki Ergenekon soruşturmasında tutuklananlar sadece askerler değildi. Albay Dursun Çiçek imzalı "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" belgesini uygulamaya çalışırken suçüstü yakalanan ve gözaltına alınanlar arasında MİT Erzincan İl Müdürü Ş.D. ile MİT mensupları S.B.İ. ve K.Ü de vardı. 7 Aralık 2009’da Savcı Osman Şanal tarafından sorgulanan MİT görevlileri, çıkarıldıkları Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

YARGI ETKİLENMESİN

MİT Müsteşarlığı’nın, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan 3 personeli, "soruşturmanın selahiyeti açısından" açığa aldığı ve yerlerine yeni görevlendirme yaptığı öğrenildi. Adil yargılamayı etkilemek istemediği için personelini görevden alan MİT, görevlilerin nihai durumu için yargılamanın sonucunu bekleyecek. Davanın sonucunda görevliler suçlu bulunup hüküm giyerse, teşkilattan ve memuriyetten çıkarılacak. Beraat etmeleri durumunda ise görevlerine geri dönmeleri gündeme gelebilecek.

Kaynak: Bugün

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?