banner39

Üç Siyah Darbe

Ekrem Kaftan, uzun zamandır kanayan başörtüsü meselesini romanlaştırarak tarihe not düştü.

Arşiv 28.03.2008, 14:04 02.04.2008, 12:19
Üç Siyah Darbe

 

Yazar ve şairler çağının şahididir. Yaşadıkları toplumun sosyal, kültürel, psikolojik ve sosyolojik problemlerini, dönüşüm ve değişimlerini gelecek nesillere onlar aktarır.
Ülkemizin son 150 yıldan beri yaşadığı sosyolojik ve kültürel değişim mücadelesinin kırılma noktalarından biri, üniversitelerde halen devam eden başörtüsü krizidir.
Yazar ve Şair Ekrem Kaftan, yıllarca süren araştırma ve çevresinde şahit olduğu hadiseleri bir araya getirerek, başörtülü genç kızların çileli dünyasını romanlaştırdı.

Romanın Konusu:

Üniversitede fizik eğitimi alan bir genç kızın, aynı zamanda yüzyıllar boyunca medeniyetimizin taşıyıcısı olan eski yazıyı güzel yazmak için öğrenme gayreti sırasında yaşadığı acı hadiseler, Ekrem Kaftan'ın romanının ana temasını oluşturuyor.
28 Şubat sürecinde son sınıfa kadar başörtülü olduğu halde üniversiteye devam eden Gülümser'in bir sabah polislerle yüz yüze gelmesi ve derslere alınmaması, ruh dünyasını alt üst eder.
Aylarca uğraştıkları ve eylemler yaptıkları halde, sadece başları örtülü olduğu için üniversitelere sokulmamaları, yaşadıkları ülkenin değerlerini sorgulamalarına sebep olur. Bütün hayalleri ve idealleri, başörtüsü engeline takılan genç kızların sorgulamaları roman boyunca devam eder.

Üç Siyah Darbe, Harf İnkılâbı, başörtüsü karşıtlığı ve Kutsal Toprakların oteller diyarı haline getirilmesinin, genç ve idealist bir üniversite öğrencisinin ruhundaki yaraları anlatan romandır.
Üç Siyah darbe, aynı zamanda, üniversiteli başörtülülerin aşkı, sanatı ve inancı için verdikleri mücadelenin, idealleri ile inançlarını bütünleştirme mücadelesinin romanıdır.
Eylül Yayınları arasında çıkan kitaba ulaşmak için; [email protected]

Ekrem Kaftan'ın Yayınlanmış Eserleri:

Yeryüzü Melekleri (Roman- 1995)
Beyaz Zambak Gölgesinde (Şiir- 1997)
Gülistanbul (Şiir- 1999)
Yâristanbul (Şiir- 2001)
Kızıl Rüzgâr (Roman- 2002)
Sebebi Sensin (Şiir- 2005)
Son İstanbul Şiirleri (Şiir- 2007)
Bâd-ı Sabâ'ya… (Şiir- 2007)
Üç Siyah Darbe (Roman- 2008)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?