banner39

Uçak Biletlerini Artık Özürlü Gençler Satacak

İstanbul'da Özürlüler Müdürlüğü'nün öncülüğünde yürütülen çalışmayla uçak biletlerini özürlüler satacak.

Arşiv 17.02.2010, 02:28 17.02.2010, 02:28
Uçak Biletlerini Artık Özürlü Gençler Satacak


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Özürlüler Müdürlüğü (İSÖM) özürlü bireylerin istihdamına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

İstihdam biriminin çalışmaları sonucu 2004 yılından bu yana yüzlerce özürlünün iş sahibi olmasını sağlayan İSÖM ve TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği) işbirliği ile hayata geçirdiği yeni uygulaması turizm operatörlüğü projesiyle birçok özürlüye yeni iş imkânı sunuyor.

BAŞARILI OLANLAR SEYAHAT ACENTESİ AÇABİLECEK
İSÖM ve TURSAB işbirliğinde hayata geçirilen “Turizm Operatörlüğü Projesi”nin ilk kursiyerleri İSÖM’e kayıtlı bulunan 20 özürlü genç oldu. Ekim ayından bu yana devam eden ve toplam 120 saatten oluşan eğitimler İSÖM’ün Tophane’deki eğitim salonunda gerçekleştirildi. TÜRSAB’ın eğitmenleri tarafından verilen eğitimler sonunda yapılan teori ve uygulama sınavına giren 20 kursiyerden dördü başarılı olarak THY onaylı sertifika almaya hak kazandı.

UÇAK BİLETLERİ ARTIK ÖZÜRLÜLERDEN SORULACAK
Özürlü bireylere verilen “Uçak Bileti Satış Temel Kursu” eğitimini Özürlüler Müdürlüğü (İSÖM) dersliklerinde alan kursiyerler bir ay boyunca her gün 4’er saatten toplam 120 saat eğitim gördü. Eğitimlerde başarılı olan 4 kursiyer, Amadeus programını kullanarak uçak rezervasyonu, bilet basma, otel, araba rezervasyonları gibi uygulamaları artık yapabiliyor. Eğitimlerde başarılı olan özürlüler seyahat acentelerinde çalışabilecekleri gibi kendi acentelerini açma yolunda herhangi bir engelleri de bulunmuyor.

EĞİTİM TAMAM, SIRA İSTİHDAMDA…
Turizm Operatörlüğü Kursunu başarıyla tamamlayan Ortopedik Özürlü Aydın Kırda (27) “İleriye dönük bir iş olursa bizler için daha iyi olacak. Yaşımız ilerliyor, sorumluluğumuz artıyor. Almış olduğumuz eğitim sayesinde bir işe yerleşirsek hem ailemize yük olmayacağız, hem de kendi ayaklarımız üzerinde durabileceğiz” dedi.

BAŞVURU İÇİN ALO 153
Turizm Operatörlüğü eğitimlerinin talep olduğu takdirde bundan sonra da devam edeceğini belirten İSÖM Müdürü Bekir Köksal, eğitimlere başvurmak isteyen İstanbullu özürlülerin ALO 153’ü aramaları gerektiğini ifade etti.

İSÖM 656 ÖZÜRLÜYÜ İŞ SAHİBİ YAPTI
Özürlüler Müdürlüğü (İSÖM) sosyal projelerin yanı sıra özürlülerin ekonomik olarak da kendine yetebilen bireyler olması için istihdam çalışmalarını sürdürüyor. İSÖM bu alanda yürüttüğü çalışmalarla 2004 yılından bu yana 656 özürlünün iş sahibi olmasını sağladı.


Kaynak:ibb.gov.tr


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?