banner39

Uçak kazasında son durum

Adana’dan Irak’a giderken Bağdat’ın kuzeyinde düşen ve içinde Türk işçilerin bulunduğu Uçaktaki toplam 35 kişiden 34’ünün öldüğü bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Uçak kazasında son durum

Adana’dan Irak’a giden Antanov tipi kargo uçağı Bağdat yakınlarındaki Balad Havaalanı’nda olumsuz hava koşulları nedeniyle düştü. Bağdat Büyükelçiliği üsteki ABD yetkililerine dayanarak ölü sayısını 34, yaralı sayını da bir olarak bildirdi.

Moldovalı şirkete ait Antanov tipi kargo uçağı, içindeki biri yabancı uyruklu 30 işçi ve 5 kişilik mürettebatıyla Irak’a uçtu. Saat 06.00’da kalkan uçak Irak’ın başkenti bağdat yakınlarındaki Balad’ta bulunan askeri üsse inmeye çalıştı. İlk seferinde pisti pas geçen uçak ikinci denemesinde piste 200 metre kala çakıldı.

Irak’taki ABD Büyükelçiliği’nin verdiği bilgiye göre kazada 34 kişi öldü, bir kişi de yaralandı. Düşen uçaktaki 2 kişinin ise kayıp olduğu açıklandı. Yetkililer ilk bilgilere göre uçağın kötü hava koşullarından düştüğünü açıklıyor. Irak’a giden işçilerin merkezi Adana’da bulunan Kulak İnşaat tarafından gönderildiği bildiriliyor.

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, uçağın iniş sırasında sis nedeniyle ilk denemesini pas geçtiği, ikinci deneme sırasında da düştüğünü belirtti.

YOLCU VE MÜRETTEBATIN KİMLİKLERİ BELİRLEND

Bağdat’ta düşen, Türk işçilerini taşıyan uçaktaki yolcular ve mürettebatın kimlikleri belirlendi. Alınan bilgiye göre, düşen uçaktaki 30 yolcunun isimleri şöyle:
Serkan Geyik, Aziz Gelinci, Fırat Demir, Bülent Durucan, Abdullah Albayrak, Olcay Geyik, K. Paul Johnson, İsmail Kulak, Rüstem Tarhan, R. Altınkulaç, Ahmet Sığındı, Nail Karaca, Mehmet Kayış, Mehmet Dilki, Ahmet Gezer, A. Akyüz, Halil Kılıç, Nadir T. Apaydın, Tahsin Aykırı, S. Kesten, Hüseyin Şahin, Mehmet Yıldız, A. Nihat Özbingül, Özcan Özkan, Bekir Yıldız, Emrah Özkartal, Ersud Lal, Süleyman Özkartal, Mehmet Gültekin, Hamdi Şahin.”

Antonov-26 tipi uçağın mürettebatı ise şunlar: Kaptan A. Seflediuc, ikinci Pilot S.Hasutalyar, uçuş mühendisleri A. Gansa ve G. Cikpricov ile seyrüsefer memuru P. Sirbu.

ADANA’DA KRİZ MERKEZİ OLUŞTURULDU

Irak’ın başkenti Bağdat’ta düşen, içinde Türk işçilerin bulunduğu uçakla ilgili gelişmelerin takip edilmesi amacıyla Valilik ile havalimanında kriz merkezi oluşturulduğu bildirildi. Adana Valisi Cahit Kıraç, Türk işçilerin bağlı bulunduğu Kulak İnşaat AŞ’nin yetkilileriyle görüşmek üzere şirketin Atatürk Caddesi Lokman Apartmanı’ndaki merkezine geldi.

İŞÇİ YAKINLARI SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ

Adana’dan kalkan ve Irak’ta 30 kişinin öldüğü belirtilen uçakta bulunan yolcuların yakınları, işçilerin çalıştığı şirketin merkezine bilgi almak için geldiler. Aileler, şirket yetkililerinden yakınlarının durumu hakkında bilgi almaya çalışırken, bazılarının sinir krizi geçirdiği görüldü.

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Ali Arıduru, düşen Antonov-26 tipi uçağın, “Kombi” olarak nitelendirildiğini ve hem yolcu hem de kargo taşımacılığında kullanıldığını söyledi.

Uçağın 48 yolcu kapasitesi bulunuyor. Düşen uçağın, 5 ton yük kapasitesine sahip olduğu, 30 yolcu ile 5 mürettebatın yanı sıra bin 280 kilogram da yük taşıdığı belirtildi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?