banner39

Uçakla gönderilen yardım yerine ulaştı

İHH, Gazze için şimdiye kadar yaklaşık 10 milyon YTL değerinde bağış geldiğini açıkladı.

Arşiv 07.01.2009, 11:36 07.01.2009, 11:36
Uçakla gönderilen yardım yerine ulaştı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İHH İnsani Yardım Vakfı'nın Pazartesi günü uçakla gönderdiği 38 tonluk ilaç ve gıda yardımı dün Gazze'ye ulaştırıldı. Son gönderilenlerle toplam gönderilen yardım miktarı 51 ton oldu. İHH, Gazze için şimdiye kadar yaklaşık 10 milyon YTL değerinde bağış geldiğini açıkladı.

Yardım kuruluşları, İsrail saldırılarında 600'ü aşkın insanını kaybeden Gazze'ye yardımlarını ulaştırmaya devam ediyor. Türkiye'den giden yardımlar, Gazze halkının sıkıntılarını bir nebze olsa da gideriyor. Çocuklar için gönderilen süt tozu ile tıbbi araç ve ilaçlar Gazze'de bir çok insanın hayata tutunmasını sağlıyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı'nın Pazartesi günü uçakla gönderdiği 38 tonluk ilaç ve gıda yardımı da dün Gazze'ye ulaştırıldı.

Ariş Havaalanı'na inen uçaktaki yardım malzemeleri 7 kamyona yüklenerek Refah Sınır Kapısı'nda hiç bekletilmeden Gazze tarafına geçirildi. Gazze Sağlık Bakanlığı yetkilileri içinde süt tozu, konserve ve çeşitli ilaçların bulunduğu yardımı teslim aldı.

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, "Son gönderilen 38 tonluk yardım da yerine ulaşmış oldu. Böylece İHH tarafından toplam gönderilen yardım miktarı 51 ton oldu.

Saldırıların başladığı ilk birkaç gün içinde 450 bin YTL tutarında ilaç, tıbbi malzeme, battaniye ve gıda yardımı dağıttık. Şehit ve yaralı ailelerine de ilk etapta 200 bin YTL'lik bir yardım yapıldı.

Daha sonra içinde ilaç, ameliyat malzemesi, ağrı kesici, sargı bezleri, iğneler vs. olan 13 tonluk tıbbi malzeme Refah Sınır Kapısı'ndan Gazze Sağlık Bakanlığı'na teslim edildi. 500 aileye de kumanya ve battaniye yardımı yapıldı" şeklinde konuştu.

10 milyon YTL bağış geldi

Yıldırım, Gazze için şimdiye kadar yaklaşık 10 milyon YTL değerinde bağış geldiğini, bunun 7 milyon YTL'sinin nakdi bağış, 3 milyon YTL'sinin de ayni bağış şeklinde olduğunu söyledi.

Yıldırım, "Bize gelen yardımları en hızlı şekilde Gazze halkına ulaştırmayı hedefliyoruz. Halkımız Gazze'de yaşanan insanlık dramına kayıtsız kalmadı. Fakiri de zengini de Gazze için bağışta bulundu. Ama Gazze'nin yardıma çok ihtiyacı var. Biz bu bağışların devam etmesini temenni ediyoruz" dedi.Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?