Uçaklardaki uyarı sistemi trenlere de geliyor

Uçaklarda kullanılan erken uyarı sistemi trenlerde de kullanılacak.

Uçaklardaki uyarı sistemi trenlere de geliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uçaklarda standart haline getirilen erken uyarı sistemi şimdi de trenleri daha güvenli hale getirecek. Alman Havacılık ve Uzay Yolculuğu araştırma merkezi DLR tarafından geliştirilen erken uyarı aracı, Wegberg şehrinde bir test treninde denendi.

Avrupa’da meydana gelen tren kazalarında, karşı yönlerden gelen iki trenin çarpışması sonucu birçok insan hayatını kaybetmiş, onlarca insan da yaralanmıştı. Son olarak Belçika’da meydana gelen bir tren kazasında 18 kişi ölmüştü. DLR tarafından üretilen yeni erken uyarı aracı artık bundan sonra, karşı yönlerden gelen trenlerin çarpışmalarını önleyecek.

Prensip olarak, uçak taşımacılığında uçakların birbirleriyle çarpışmalarını engelleyen uyarı sistemiyle aynı olan araç, eğer aynı yolda karşı tarafdan da bir tren geliyorsa zamanında makinisti uyararak gerekli önlem almasına imkan sağlıyor.

Aynı yolda karşı yönlerden seyreden trenler, birbirlerine beş kilometreden az bir mesafeye geldiklerinde iki trende de bulunan erken uyarı araçları çalışmaya başlayarak birbirlerine pozisyonlarını bildiriyorlar. Eğer bir çarpışma tehlikesi sözkonusu ise makinistleri durumdan haberdar ediyorlar. Uydu sinyalleriyle çalışan araçlar bulundukları yerleri bir metreden daha az bir hata ile tesbit edebiliyorlar.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 15:41
banner53
YORUM EKLE

banner39