banner39

Uçan sırt çantası servet değerinde

Dünyanın ilk ticari roket sırt çantası 250 bin dolar (yaklaşık 350 bin YTL) fiyat etiketiyle satışa çıkarıldı.

Arşiv 05.04.2007, 18:42 06.07.2018, 09:31
Uçan sırt çantası servet değerinde

"Rocket Belt" adıyla İspanyol mucit Juan Manuel Lozano tarafından geliştirilen özel yapım sırt çantası, hidrojen peroksid yakıtıyla çalışan 800 beygir gücündeki motoruyla, pilotu yaklaşık 96 kilometre hızla uçuruyor.

Amerikan Bell Havacılık şirketinin mühendisi Wendell Moore'un 1961'de icat ettiği roket sırt çantasının bir kopyası olan icadın orijinali, James Bond rolünü canlandıran aktör Sean Connery tarafından Thunderball filminde kullanılan, ayrıca Los Angeles'taki 1984 Olimpiyat Oyunlarının açılışında uçmuştu.

Orijinali, pilotunu ancak 10 metre yüksekliğe çıkarabilen ve sadece saatte 16 kilometre hızla uçurabilen roket sırt çantasının yeni geliştirilenini satın alan, öncelikle 10 saatlik bir eğitime tabi tutulacak. 24 saat bakım ve destek garantisi veren şirket alıcıya, ayrıca yakıt karışımını yapabilmesi içinde bir makine verecek.

Rocket Belt'i "şimdiye dek geliştirilen en görülmeye değer uçma makinesi" olarak tanımlayan mucit Juan Manuel Lozano, "Rocket Belt benim motosiklet, yarış otomobili, uçak, gemi ve roketlere duyduğum aşk ve hız tutkumun bir sonucu" diye konuşuyor. Söz konusu sırt çantasını "www.tecaeromex.com" web sitesinden temin etmek mümkün.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?