banner39

Üçlü zirvede mekanizmaya asker de eklendi

Türkiye, aralarında ciddi sorunlar bulunan iki komşu ülke, Afganistan ve Pakistan'ı bir kez daha bir araya getirdi.

Arşiv 02.04.2009, 10:07 02.04.2009, 10:07
Üçlü zirvede mekanizmaya asker de eklendi


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ve Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile yapılan toplantının sonuçlarını, 3-4 Nisan tarihlerinde yapılacak NATO zirvesine ve ABD Başkanı Barack Obama ile 6 Nisan'da Ankara'da yapacağı görüşmeye taşıyacak.

Türkiye, önümüzdeki dönemde iki ülkenin yaşadığı sıkıntılara yönelik bölgesel bir zirveye de ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Çankaya Köşkü'ndeki zirveye, üç ülkenin genelkurmay başkanları, kara kuvvetleri komutanları ve istihbarat kuruluşlarının yöneticileri de ilk kez katıldı. Üçlü, bölgesel ve uluslararası meseleler, terörizmle mücadele konuları görüşüldü. Bölgesel düzeyde güvenlik konularında eşgüdüm ve işbirliğinin sağlanması için üçlü temasların devam ettirilmesi kararı alındı. Türkiye, iki ülkenin liderini daha önce de 2 Nisan 2007'de Ankara'da, 6 Aralık 2008'de de İstanbul'da buluşturmuştu. Bu doğrultuda, yılda bir yapılacak zirvelere ek olarak üç ülkenin silahlı kuvvetler ve istihbarat kurumlarının yetkilileri de her yıl bir araya gelecek, daha önce oluşturulan 'ortak çalışma grubu' ise yılda iki kez alınan kararları izlemek üzere toplanacak. Pakistan ve Afganistan, önceki zirvelerde, istihbarat paylaşımı konusunda bir uzlaşmaya varmıştı. Üçlü işbirliği, basın yayın kuruluşları ve parlamentolar arasında da oluşturulacak. Ekonomik gücün artırılması, teşvik ajanslarının bir araya gelmesi, özel sektör kalkınma programının başlatılması da, mali alanda alınan kararlardı.

ABD, aralarında ciddi sorunlar bulunan iki ülke liderini bir araya getirme fikrinde başarılı olamamıştı. Türkiye, 2007 yılı Nisan ayında bunu gerçekleştirdi. Geçen yılın aralık ayındaki zirve sonrasında da dönemin ABD Başkanı Bush, Cumhurbaşkanı Gül'ü arayarak tebrik etmişti. Son üçlü zirvenin bu nedenle Barack Obama'nın Ankara ziyareti öncesinde gerçekleştirilmesi özel anlam taşıyor.

KARZAİ RASMUSSEN'E KARŞI ÇIKAMADI

Üç cumhurbaşkanının düzenlediği basın toplantısında, Afgan lider Hamid Karzai'ye, NATO Genel Sekreterliği için Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürlerin ülkesinde bir gazetede yayınlanması ardından sorunu çözemeyen Danimarka Başbakanı Rasmussen'in adının geçtiği hatırlatılarak, "Topraklarında NATO operasyonları yapılan bir ülkenin cumhurbaşkanı olarak ne düşünüyorsunuz?" şeklinde bir soru yöneltildi. Karzai, ülkesinin NATO üyesi olmadığını, Danimarka'nın da Afganistan'ın yeniden imarına katkı yapan bir ülke olduğunu belirterek, "Genel sekreter seçimi, NATO'nun kendi işi. Biz, Türkiye'nin de üyesi olduğu NATO ülkelerinin uzlaşacağı her kararı olumlu karşılarız." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?