banner15

UCM İlk Dava Dosyasını Açıyor

Lahey'de kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), ilk davasını bugün görmeye başlıyor. Mahkemenin ilk dava konusu ise Kongo'da işlenen insanlık suçları. Hakim karşısına çıkacak olan Kongolu isyancıların lideri Thomas Lubanga, çocukları savaşmaya zorla

UCM İlk Dava Dosyasını Açıyor

Lahey’de kurulan ve 100 ülkenin taraf olduğu Uluslararası Ceza Mahkemesi, ilk davasını bugün ele almaya hazırlanıyor. Soykırım ve insanlığa karşı işlenen suçları kapsamına alan mahkemenin ilk sanığı ise Kongolu isyancıların lideri Thomas Lubanga. Lahey’deki mahkemeye geçen Cuma günü teslim edilen Lubanga, ülkedeki iç savaş sırasında 15 yaşından küçük çocukları askere almak ve savaşa zorlamakla suçlanıyor.

Lubanga hakkında ellerinde yeteri kadar delil olduğunu belirten Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Luis Moreno-Ocampo, ancak soruşturmayı sürdürecerini bildirdi. Ayrıca Kongo’daki diğer isyancı gruplara ilişkin incelemelerini sürdüreceklerini belirten Başsavcı davaya ilişkin yaptığı basın açıklamasında, “Bu ilk olay, ancak kuşkusuz son olmayacak“ diye konuştu.

İsyancı Kongo Yurtseverleri Birliği'ne (UPC) lideri olan Thomas Lubanga, Kongo’nun kuzeyindeki en tehlikeli milis hareketi komuta ediyordu. Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin verilerine göre, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin Ituri bölgesinde yaşanan etnik savaşta 2002 – 2003 arasında 8 bin kişi öldürüldü ve 600 binden fazla kişi de göçe zorlandı. Mahkemenin Kongo dışında hala incelemekte olduğu diğer bir dava dosyası ise Uganda ile ilgili.

ABD mahkemeye karşı

Lahey’deki ilk bir dünya mahkemesi olarak kurulan ve 100 ülkenin taraf olduğu Uluslararası Ceza Mahkemesi, 2002 yılında resmen çalışmaya başlamış ve soruşturma açtığı ilk konu ise Kongo’da işlenen suçlar olmuştu. Ancak mahkeme ABD tarafından tanınmıyor.

Kuruluş aşamasında önce onay veren, daha sonra ise mahkemenin karşıtları arasına geçen ABD yönetimi ile anlaşmazlık hala çözüm bekliyor. Mahkemenin savunucularının başında Almanya ve Hollanda geliyor. ABD dışında Rusya, Çin, Hindistan gibi diğer önemli bazı ülkeler de mahkemeyi onaylamamakta ısrar ediyorlar. Ayrıca Türkiye de Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne imza atmayan ülkelerden.

AB, Kongo’ya birlik gönderiyor

Bu arada Afrika’nın kriz bölgelerinden biri olan Kongo, son günlerde Avrupa Birliği’nin de gündeminde. Avrupa Birliği, ülkede 40 yıldan bu yana ilk kez yapılacak demokratik seçimlerin güvenliğini sağlamak ve Kongo’da bulunan BM birliklerine yardım etmek amacıyla Kongo’ya askeri birlik göndermeyi planlanıyor.

Diğer yandan Kongo hükümetinin de AB’nin bu ülkeye askeri kontenjan göndermesine sıcak baktığı bildirildi. 18 Haziran’da yapılacak seçimlerde, 1.500 askerden oluşan AB kontenjanı güvenlikten sorumlu olacak ve kontenjana en fazla asker Almanya ve Fransa tarafından tahsis edilecek. 

 

Kaynak: DW

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48