Ücretsiz sağlık hizmeti sevindirdi

Uygulamadan habersiz vatandaşlar para alınmayınca önce şaşırıyor sonra seviniyor.

Ücretsiz sağlık hizmeti sevindirdi

Sağlıkta reform adım adım gerçekleştiriliyor. Hastanelerin tek çatı altında toplanmasından sonra vatandaşlar sağlık ocaklarından ücretsiz yararlanmaya da başladı.

Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde başlatılan yeni uygulama ile sağlık ocakları dünden itibaren ücretsiz oldu. Artık memurlar ve sigortalılarla bunların tedavi yardımından yararlanan aileleri, BAĞ-KUR'lular, emekliler, yeşil kartlılar ve sosyal güvencesi olmayanlar kimlik belgesi dışında hiçbir belge ibraz etmeden sağlık ocaklarında muayene olabiliyor. Ücretsiz olarak muayenin başlamasına rağmen vatandaşların konuyla ilgili olarak yeterli bilgileri olmadığı da belirlendi. Uygulamadan habersiz vatandaşlar para vermek isteyince, doktorlar teşekkür ederek yeni sistemi anlattı.

ÜCRET VERMEK İSTEDİLER

Başkent'in Öveçler Semti'nde daha çok fakir ailelerin gittiği Ata Mahallesi Semt Polikliniği doktorları, ücretsiz muayene uygulaması ile birlikte hasta sayısının artışı yönünde bir kıyaslama yapma imkanları bulunmadığını belirterek, “Şu anda yaz mevsimindeyiz. Bu semtte oturan bazı aileler, çocuklarıyla birlikte okulların kapanması nedeniyle memleketlerine gittiler. Ancak biz günde 200-250 arasında hastaya bakıyoruz. Bugün de bu ortalamaların çok az üstünde hasta muayene ettik. Ama Pazartesi günleri diğer günlere göre zaten birazcık yüksek olur. Ücretsiz muayene ve tedavi uygulamasından habersiz olan bazı vatandaşlarımız, muayene sonrasında para ödemek istediler. Ancak ücretsiz dönemin başladığı bilgisini verince hem şaşırdılar, hem de memnun oldular” dediler.

Başkent'in Dikmen Sokullu Semti'nde bulunan Sokullu Mehmet Paşa Sağlık Ocağı ise, çok sayıda hasta muayene eden bir sağlık ocağı olarak dikkat çekiyor. Sokullu Mehmet Paşa Sağlık Ocağı'nda hergün ortalama 400 hasta muayene oluyor. Bu sağlık ocağındaki doktorlar, hastalarının büyük çoğunluğunun sosyal güvencesi olan hastalardan oluştuğunu ifade ederek, “ Ücretsiz diye özellikle hasta sayısı artmaz ama bundan sonra rahatsızlık hissedenler daha rahat muayeneye geleceklerdir. Belli bir oranda artış olabilir. Uygulamadan habersiz olan çok sayıda hastamız vardı. Onlardan sadece kimliklerini alıp kayıt yaparak muayenelerini yaptık. Uygulamadan memnun olmayan hasta yok tabiiki” diyerek ilk gün ile ilgili değerlendirmelerini yaptılar.

18 BİN PERSONEL VAR

Türkiye'de 6 bin 400 sağlık ocağında 18 bini aşkın sağlık personeli görev yapıyor. Yeni uygulama ile birinci basamak sağlık kuruluşlarınca (Sağlık Ocağı, Ana Çocuk Sağlığı Ocakları, Verem Savaş Dispanserleri ve 112 Ambulans hizmetleri) verilen hizmetler tüm vatandaşlar için ücretsiz hale gelirken, kimlik belgesi ile muayene olunabiliyor.

Artık korkmadan doktora gidebiliriz

Henüz çok yeni olan uygulamadan çoğu vatandaş habersiz. Sağlık ocaklarıra gelen vatandaşlar, uygulamayı vezne memurlarından öğrenirken, durumu sevinçle karşılıyorlar. İşte bazı vatandaşların görüşleri:

Mahmut Yıldırım (75) - “Daha önce her tedavide1.5 YTL ödeme yapmak zorunda kalıyordum. Artık para ödemek zorunda olmadığım için sevindim. Henüz uygulamadan haberim yoktu. Veznedeki kızlar, “Amca artık para ödemene gerek yok” dediler. Bu uygulamayı yapanlardan Allah razı olsun. Hepsine teşekkür ediyorum.”

Ahmet Aktaş (37) - “Benim de henüz uygulamadan haberim yoktu. Normalda sağlık ocağına her gün bine yakın hasta gelirdi. Sanırım artık bu rakam artacak. İnsanlar hasta olsa da tedavi olmaya korkuyordu. Parasız olduğunu duyunca insanlar korkmadan sağlık ocaklarına gelecektir.”

Sevim Özüm (35) - “Hükemetin en iyi uygulamalarından biri bu oldu bence. Hükümet sağlık konusunda atak yaptı. Bu konuya eğilmeleri çok iyi. Zaten sağlık sorunu Türkiye'nin en önemli sorunlarından birisiydi. İnşaallah daha iyi olur,”

Kaynak: Yeni Şafak

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2007, 09:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35