banner15

'Üçüncü Dünya Savaşı' yaklaşıyor !

Geçtiğimiz hafta piyasa sürülen "Akrep Kapısı" (Scorpion's Gate) adlı siyasi roman Suudi Arabistan'da geçen bir "Metal Fırtına"yı andırıyor. Ama ABD'de kimse bu kitabı "deli saçması" diye küçümsemeye cesaret edemiyor. Hatta kitapta anlatılanları

'Üçüncü Dünya Savaşı' yaklaşıyor !

Yıl 2010. Sünni ve Şii İslamcılar ortak bir darbeyle Suudi Arabistan'daki krallık rejimini yıkıp ülkenin adını "İslamiye Cumhuriyeti" olarak değiştirir. Suud ailesi ABD'nin Houston kentine sürgüne gider. Suudlarla çıkar ilişkisi kuran ABD Savunma Bakanı Henry Conrad Islamiye'yi işgal edip petrole el koymak gerektiğini savunur. Çin de İslamiye'yi savunmak için -tabii petrol karşılığında- gönüllü olur. İslamiye'nin petrol rezervlerini korumak için iki Çin gemisi nükleer başlıklarla yola çıkar.

Nükleer silaha sahip olan Iran ise fırsattan istifade edip Körfez'de Şii egemenliği kurmak için kolları sıvar. Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Ordusu militanları bölgedeki ABD hedeflerine yönelik bir dizi terör eylemi gerçekleştirir.

Geçtiğimiz hafta piyasa sürülen "Akrep Kapısı" (Scorpion's Gate) adlı siyasi roman Suudi Arabistan'da geçen bir "Metal Fırtına"yı andırıyor. Ama ABD'de kimse bu kitabı "deli saçması" diye küçümsemeye cesaret edemiyor. Hatta kitapta anlatılanları "siyasi bir kehanet" olarak görenlerin sayısı hayli fazla. Çünkü yazarı Richard A. Clarke, hiç tartışmasız ABD'nin yaşayan en önemli Ortadoğu ve terör uzmanlarından biri. 1973'ten bu yana Washington'da değişik görevler alan Clarke, 11 Eylül 2001 terör eylemleri sırasında, Ulusal Güvenlik Kurulu'nun terörizmle ilgili sorumlusuydu. Defalarca El Kaide'nin ABD'ye saldıracağı uyarısında bulunmuş ama Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice'ı ikna edememişti.

İstihbaratçı onayı

Akrep Kapısı'nda olaylar 5 yıllık zaman diliminde geçiyor. Kitabın esas kahramanı, Amerikalı istihbaratçı -ama saha elemanı değil tıpkı Clarke gibi analist- Russell "Rusty" Maclntyre, Bakan Conrad'ın planlarını engellemek için İslamiye rejimiyle ilişki kurmanın yollarım arar. Ve El Kaide militanlığını bırakıp demokrasi yanlısı çizgiye kaymış bazı yöneticilerle işbirliği yapar.

Romanın diğer kahramanı ingiliz istihbaratının Bahreyn'deki sorumlusu Brian Douglas da Iran Dışişleri Bakanhğı'ndaki kaynağını harekete geçirerek hem Çin'i, hem iran'ı, hem de "kötü niyetli" Amerikalılar'ı etkisizleştirme operasyonuna destek verir. Clarke ilk romanını "Kurgu gerçeği daha iyi anlatır. Anlatılması gereken o kadar çok gerçek var ki!" gibi iddialı bir cümleyle çıktı ve istihbarat uzmanları tarafından "alabildiğine gerçekçi ve inandırıcı" bulundu. (Vatan)

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48