banner39

Üçüncü kazıda 461 kemik bulundu! YENİLENDİ

D.Bakır'daki kazıda 461 kemik bulundu. Bölgede daha önce yedi de ceset bulunmuş, kimsesizler mezarlığına gömülmüş.

Arşiv 03.04.2009, 10:01 03.04.2009, 16:20
Üçüncü kazıda 461 kemik bulundu! YENİLENDİ

 

Diyarbakır-Hani karayolunun Deveboylu mevkiindeki kazı çalışmalarında bir gömlek parçası ile 461 kemik bulundu.  
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla 4 ayrı noktada gerçekleştirilen kazı çalışmalarında bulunan kemiklerin 100'e yakınının hayvanlara, diğerlerinin ise insanlara ait olduğu belirlendi.

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey, itirafçı Abdülkadir Aygan'ın tarif ettiği yerler doğrultusunda kazı yapıldığını belirterek, 4 ayrı nokta iş makinesiyle 3 ayrı noktada ise kazma, kürekle yapılan arama çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Bölgede bulunan kemiklerin insanlara mı hayvanları mı ait olduğunun kazıya katılan doktorların belirlediğini ifade eden Erbey, "Bulunan kemiklerin insanlara ait olduğu çok açık. Bazı kemiklerin de hayvanlara ait olduğu ilk bakışta anlaşılıyor. 461 kemikten 100'e yakını hayvanlara, diğerleri ise insanlara ait. Kemikler delil niteliği taşıyor. Kemikler, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli tıpa gönderilmek üzere teslim alındı. Bölgede daha önce 7 ceset bulunmuş ve kimsesizler mezarlığına defnedilmişti." dedi.

 

Çukur bir alanda yapılan ve basın mensuplarının yaklaştırılmadığı kazı alanında jandarmanın geniş güvenlik önlemleri dikkat çekerken bir helikopterin de zaman zaman alanın üzerinde uçtuğu görüldü.

İtirafçı Abdulkadir Aygan, bir süre önce, 1994 yılından Fethi Yıldırım ile 1996 yılında Hakkı Kaya'nın öldürüldükten sonra Karaçalı köyü yakınlarında toprağa gömüldüğünü öne sürmüş, bunun üzerine İHD Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunmuştu.

Kaynak: Ajanslar
 
 

 

banner53
Yorumlar (1)
hasan 12 yıl önce
şimdi birileri çıkar fasid medya der. ne acı bu cesetleri jitemle gömen sözde hizbullah(!) şimdilerde karıncayı incitmeyen ılıman efendi tiplemeleri oynuyor
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?