banner39

Üçüncü Yol'a yeni öneri: Lazer neşteri atalım

AKP'ye açılan dava için ABD'den Ariel Cohen ilginç bir öneride bulundu

Arşiv 21.05.2008, 14:12 21.05.2008, 16:41
Üçüncü Yol'a yeni öneri: Lazer neşteri atalım


AKP hakkındaki kapatma davasına ilişkin "Üçüncü yol" önerileri, ABD'de de tartışılıyor. ABD'li düşünce kuruluşu Heritage Foundation'un kıdemli araştırmacılarından Ariel Cohen, Anayasa Mahkemesi'nin karar verirken bir "tokmak" değil, bir "lazer neşteri" kullanması gerektiğini savundu. Cohen'in eleştirisi özetle şöyle; Türkiye'de kötü şöhretli bazı AKP'liler elensin ama Erdoğan ile Gül'e dokunulmasın...

Ariel Cohen, The American dergisince yayınlanan değerlendirmesinde Türkiye'de türban tartışmalarının laik elit ve devlet bürokrasisinde "derin kaygı" doıurduğunu, çoğu Türk'ün şeriat altında yaşamayı, ülkelerinin yeni bir İran olmasını istemediğini söyledi.

Buna karşın, AKP'nin yasaklanmasının büyük tartışmaları doğuracağını belirten Cohen'in, bu yöndeki bir kararın olası olumsuz iç ve dış etkilerine de dikkat çekti.

Ariel Cohen, AKP davasına ilişkin kararı alırken Mahkeme'nin, "bir tokmak değil, bir lazer neşteri"ni kullanması gerektiğini belirterek şöyle devam etti:

"AKP'yi yasaklamak ve Türk devletinin demokratik temellerini yok etmek yerine ceza verip İslamlaştırma çabalarını bloke edebilir. Mahkeme, popüler Erdoğan ve Gül değil, en kötü şöhretli AKP'li politikacılardan birkaç tanesini yasaklayabilir. AKP'ye İslamlaştırma gündeminin uygulanması için devlet yardımının sağlanmasını reddedebilir. Hükümete, ülkenin laik ruhu ve mirasını gözardı etmemesi uyarısını yapabilir."

Ariel Cohen, Türkiye'nin bölgesinde ABD'nin "hayati" bir müttefik olduğunu belirterek Washington'un krize karışmamasını istedi

Kaynak: ANKA

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?