banner15

Uçurtma Yasağı!

Pakistan'ın doğusundaki Lahor kentinde yüzlerce kişi, yasağa rağmen geleneksel uçurtma festivali için uçurtmalarını gökyüzüne saldı. Yasağı delen 125 kişi gözaltına alındı. Peki uçurtma neden yasak?

Uçurtma Yasağı!

Polis, başkenti Lahor olan Pencab eyaletinin yönetiminin, tehlikeli olduğu gerekçesiyle getirdiği uçurtma yasağını ihlal ederek uçurtma satan, uçuran ve kutlamalar için silah sıkanları gözaltına aldı. Gözaltına alınanlardan çoğunun para ya da 6 aya kadar hapisle cezalandırılabileceği belirtildi. Eyalet yönetimi, uçurtma iplerinin 7 kişinin ölümüne yol açmasından sonra geçen perşembe günü uçurtmalara yasak getirmişti.

Uçurtmalar neden yasak?

Bazı kişilerin, diğerlerinin uçurtmalarıyla kapışabilmek için uçurtmaların iplerini çelik ya da kırık cam parçalarıyla kaplamaları, bazılarının da jiletle donatmaları nedeniyle, ölümle sonuçlanan kazalar meydana geliyor.
Böyle tehlikeli aletlerle kaplanmış bir uçurtmanın ipi, 4 yaşındaki bir çocuğun boğazını keserek ölümüne neden olmuştu.

Bu yüzden uçurtmalar terörle mücadele kapsamına alınırken, başta Lahor olmak üzere, ülkede İlkbahar'ın gelişinin kutlandığı yıllık Basant festivaline üç gün kala, yetkililer uçurtma yasağına uymayanlara yönelik tutuklamalara hız verdi. Polis cuma günü, 74 kişiyi tutukladı. Bunların 22'sini, uçurtma satan dükkan sahipleri oluşturdu. Son beş günde ise, yasağı ihlal eden tam 1100 kişi tutuklandı. Başkenti Lahor olan Pencap eyaletinin Başbakanı Pervez İlahi, "Spor için vatandaşlarımızın hayatıyla oynanmasına izin veremeyiz" dedi.

Haber7

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48