banner39

Uçuş kaosuna otobüs çözümü

Avrupa'da hava trafiğini felceden yanardağ krizine karşı kara yollarında uluslararası alternatifler aranıyor

Arşiv 19.04.2010, 07:42 19.04.2010, 07:42
Uçuş kaosuna otobüs çözümü

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kül bulutları yüzünden Türkiye de dün hava sahasını kapattı. Ulaştırma Bakanlığı, yurda dönemeyen Türk vatandaşları için büyükelçiliklerle iletişime geçerek alternatif ulaşım güzergahları belirliyor. Vatandaşlar kara ve deniz yoluna yönlendirilirken, vize sorunlarının çözümü için de Dışişleri Bakanlığı devreye girdi.

İstanbul’dan ülkelerine dönmek isteyen turistler de gar ve havaalanlarında perişandı. Bazı turizm şirketleri, Atatürk Havalimanı-Münih otobüs seferleri başlattı.

Avrupa-Türkiye Turizm İş Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner, 2 bin tatilcinin Antalya’da ülkelerine dönmeyi beklediğini açıkladı. Toplamda 10 binin üzerinde turistin ülkelerine dönemeyerek Türkiye’de beklediği tahmin ediliyor.

Sirkeci Garı da dün akına uğradı. Garda sadece bir gişenin açık olmasıysa turistlerin tepkisine yol açtı. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) vagın ve sefer sayısını artırdı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün konuğu Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendris Ilves ve eşi ülkelerine dönemeyince, Gül makam aracını verdi. Ilves ve eşi dün Gül’ün arabasıyla Kapıkule’den çıkış yaparak 3 bin 200 kilometrelik yola koyuldu.

Eurostar'a fırsatçılık suçlaması

Öte yandan, İngiliz Sunday Telegraph, Avrupa sınırları içinde uçuşa yasak bölgeleri genişledikçe, yanardağın ekonomiye verdiği zararın da büyümekte olduğuna dikkat çekiyor. Gazeteye göre, krizin İngiltere ekonomisine şimdiye kadar verdiği zararın 1,5 milyar dolara yaklaştığı tahmin ediliyor. Bu rakama hergün 350 milyon dolar ekleniyor.

Milyonlarca yolcunun uçakları iptal edilirken, İngiltere dışına çıkacak ya da İngiltere'ye gelecek yolcuların tren ve gemilere akın ettiğine dikkat çeken gazete, İngiltere ile kıta Avrupası arasında seferler yapan demiryolu şirketi Eurostar'ın normalde 106 dolara alınabilecek Londra-Paris bileti için 343 dolar talep ettiğini, şirketin ise fırsatçılık suçlamasını reddettiğini yazıyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?