banner39

Uganda geri adım attı: Ömer Beşir gelebilir...

Sudan'ın sert tepkisinin ardından Uganda El Beşir'i Afrika Birliği toplantısına davet etti

Arşiv 09.06.2010, 12:28 09.06.2010, 14:15
Uganda geri adım attı: Ömer Beşir gelebilir...


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Sudan lideri Ömer El Beşir'i başkenti Kampala'da önümüzdeki ay yapılacak Afrika Birliği toplantısına davet etmeyen Uganda yönetimi, Hartum hükümetinin sert tepkisi üzerine geri adım attı.

Uganda dışişleri bakanlığından yapılan resmi açıklamada, "Sudan devlet başkanı Beşir aslında Afrika Birliği zirvesine davet edildi. Kampala'daki Sudan elçiliği davetiye mektubunu aldığını ve Hartum'a gönderdiğini teyid etti" denildi.

Açıklamada, temmuzda yapılacak zirveye, "özel nedenlerle birlikle ilişiği kesilenler dışında" tüm Afrikalı liderlerin davet edildiği belirtildi.

Uganda devlet başkanlığı ofisinden daha önce yapılan ve devlet başkanı Ömer El Beşir yerine Sudan'ın başka bir temsilci göndermesi istenen açıklamaya Hartum sert tepki göstermiş, Uganda yönetiminden kararını geri alması ve özür dilemesi istenmişti. Sudan açıklamasında "Uganda yetkisini aştı" ifadesi kullanılmış, "Afrika zirvesine davet ev sahibi ülkenin bir ayrıcalığı değildir" denilmişti.

Sudan kararın geri alınmaması halinde Afrika Birliği zirvesinin "şantaja boyun eğmeyecek bir alana taşınması için" harekete geçme tehdidinde de bulunmuştu.

Uganda, Beşir'in davet edilmemesini Darfur'da savaş suçları işlendiği gerekçesiyle hakkında emir çıkartılmasına bağlamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?