Ugandalı Hristiyan örgüt 350 kişiyi kaçırdı

Son birkaç hafta içinde, Uganda'da 350 kişi, Hristiyan isyancılar tarafından kaçırıldı.

Ugandalı Hristiyan örgüt 350 kişiyi kaçırdı

 

Uluslararası Af Örgütü, son haftalarda Ugandalı isyancıların 350 kişiyi kaçırdıklarını, bu kişilerin bırakılması için Kongo, Sudan ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nin güçlerini birleştirmesi gerektiğini söyledi.

Af Örgütünün açıklamasında, adam kaçırmaların, Uganda'da aktif olan Rabbin Direniş Ordusu isimli hristiyan örgütünün, 22 yıllık mücadelesinde izlediği tipik bir taktik olduğunu hatırlattı.

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu kaçırılan kişilerin büyük olasılıkla "seks kölesi, çocuk savaşçı" olarak kullanılacağına dikkat çekilen açıklamada, kaçırılanların bırakılması için bölgedeki hükümetlerin hiçbir şey yapmadığı ifade edildi.

Açıklamada, "Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti hükümetlerinin, BM'nin yardımıyla güçlerini birleştirmeleri, kaçırılanların hızla bırakılması ve sorumluların adalete teslim edilmesi gerektiği" kaydedildi.

Uganda'da 1988 yılından beri on binlerce kişinin öldüğü bir iç savaş sürüyor. Hükümet ile Rabbin Direniş Ordusu lideri Joseph Kony arasındaki barış görüşmeleri, bu ay başında yapılan toplantıya Kony'nin katılmamasıyla çökmüştü.

Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2008, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER