banner15

Ukrayna 4 Rus ajanını yakaladı

Ukrayna'da Rus istihbarat servisinin 4 subayı casusluk faaliyeti sırasında suçüstü yakalandı.

Ukrayna 4 Rus ajanını yakaladı


Ukrayna istihbarat servisi, ülkede casusuluk faaliyetinde bulunan 4 Rus ajanını yakalandığını bildirdi.

Ukrinform ajansının haberine göre, Rus istihbarat servisinin 4 subayı Odessa bölgesinde yürüttükleri casusluk faaliyeti sırasında suçüstü yakalandı.

Ukrayna İstihbarat Servisi Başkanı Valentin Nalivayçenko, yaptığı basın açıklamasında, yakalanan Rus istihbarat servisi çalışanlarının, devlet sırrı niteliğindeki bilgilere sahip bir Ukraynalı vatandaştan tehdit ve şantaj yoluyla bilgi sızdırmaya çalıştıklarını belirtti.

Nalivayçenko, Rus istihbaratçıların 5 ay önce Transdinyester bölgesinde bilgi almaya çalıştıkları Ukrayna vatandaşını, başına çuval geçirip kaçırarak bir Rus askeri üssünde tehdit etiklerini ve Rus istihbarat servisiyle çalışmaya zorladıklarını anlattı.

Odessa bölgesinde, Moldova'ya bağlı Transdinyester ile Ukrayna arasındaki devlet sınırına 14 kilometre mesafede 2 bin dolar karşılığında Ukrayna devlet sırrını edinmeye çalışan Rus istihbarat subayının suçüstü yakalandığını belirten Nalivayçenko, 3 istihbarat subayının da gözcü olarak görev yaptığını bildirdi.

Nalivayçenko, Transdinyester bölgesi Rus Kuvvetleri Görev Grubuna bağlı karşı istihbarat biriminin başındaki albayın ise olayı uzaktan gözlemlediğini ileri sürdü.

Bu albayın daha sonra olay yerinden uzaklaşarak izini kaybettirdiğini söyleyen Nalivayçenko, yakalanan istihbarat elemanlarıyla birlikte dijital ses kaydedicisi, kalem şeklinde video kamera, ajan talimatlarının saklandığı, anahtarlık şeklinde taşınabilir bellek ve dizüstü bilgisayar ele geçirildiğini belirtti.

Haberde, olayla ilgili soruşturma açıldığı kaydedildi.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 11:34
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48