banner39

Ukrayna 80 ton sebzeyi geri yolladı

Ukrayna'dan geri gönderilen 80 ton sebze imha ediliyor.

Arşiv 12.06.2010, 13:31 12.06.2010, 13:40
Ukrayna 80 ton sebzeyi geri yolladı

Zonguldak Limanı'ndan gemiyle Ukrayna'ya giden fakat içlerinde domates güvesi çıktığı için geri gönderilen 70 ton dometes, 15 ton biber, kavun ve patlıcan yüklü 4 TIR, Zonguldak'ın Sapça köyündeki Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi'nde 8 kişilik bir heyet eşliğinde imha edildi.

Antalya, Muğla ve İzmir yörelerinden domates yüklenip Zonguldak limanından yük gemileriyle Ukrayna'ya ulaştırılan TIR'lardan 5'i içlerinden böcek çıktığı gerekçesiyle Zonguldak Gümrük Muhafaza Müdürlüğü sahasına geri gönderildi. 4 TIR'daki 85 tonluk yaş sebze, Zonguldak İl Tarım Müdürlüğü'nce yapılan tahlillerin ardından Zonguldak'a bağlı Sapça köyünde bulunan Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi'nde imha edildi. Zonguldak limanında bekletilen 1 TIR dolusu sebzenin akibeti ise İl Tarım Müdürlüğü'nce yapılan tahlilin ardından belli olacak. Domates ve diğer sebzelerin imhası, İl Çevre Müdürlüğü, Zonguldak Belediyesi, Gümrük Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerinden oluşan 8 kişilik heyetle gerçekleştirildi.

Bu arada, olayı görüntülemeye çalışan gazetecilerin tesis içinden görüntü alması tesis görevlilerince engellendi. Türkiye ve Ukrayna arasında yaş sebze ithalatını durdurma aşamasına getiren olay, Ukrayna'nın 25 Mayısta Türkiye'ye bir yazı göndererek, ithal edilen patates, domates, patlıcan ve biberde "patates güvesi" bulaşığı tespit edildiğini bildirmesi ve önlem alınmasını istemesiyle başladı. Türkiye, yaptığı incelemeler sonucunda, Ukrayna'ya ihraç edilen ürünlerin toplandığı bölgelerde "patates güvesi" bulunmadığını, tespit edilen zararlının muhtemelen "domates güvesi" olduğu bildirildi. 4 Haziran tarihinde patlak veren ithalatı durdurma kararı, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın dün devreye girmesiyle kısmen çözüldü.

ıÜü Erdoğan'ın Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ile görüşmesinden sonra Ukrayna sınırlarında bekletilen domates yüklü 110 Türk TIR'ı ülkeye giriş yapmaya başladı.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?