banner39

Ukrayna elindeki uranyumu yok edecek

47 ülkenin bir araya geldiği Washington'da Ukrayna'nın aldığı örnek karar konuşuluyor

Arşiv 13.04.2010, 15:34 14.04.2010, 07:04
Ukrayna elindeki uranyumu yok edecek


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Obama’nın ev sahipliğinde Washington’da başlayan nükleer zirvede ilk sürpriz Ukrayna’dan geldi. Çernobil faciasını yaşayan ülke, elindeki zenginleştirilmiş uranyumun tamamını 2012 yılına kadar yok etme sözü verdi.

ABD Başkanı Obama ile Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in buluşmalarının ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Ukrayna’nın elinde bulunan zenginleştirilmiş uranyumu, 2012 yılına kadar yok etme taahhüdü verdiği bildirildi. ABD de bu konuda Ukrayna’ya teknik ve mali yardım sağlama sözü verdi.

1986 yılında dünyanın en büyük nükleer kazası olan Çernobil’i yaşayan Ukrayna’nın kararı, Obama’nın ev sahipliğindeki zirvenin ilk somut başarısı oldu.

NÜKLEER TEHDİT UYARISI

Altmış yıldan bu yana Amerika’nın düzenlediği en büyük zirve olan küresel nükleer zirvede, ABD Başkanı Barack Obama, nükleer terörizmi, ulusal güvenlik önündeki en büyük tehdit olarak nitelendirdi.

47 ülkeden liderlerin katıldığı konferansta nükleer silahların yayılması ve nükleer malzeme kaçakçılığı ile mücadele ön planda.

47 ülkenin temsilcilerini ağırlayan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Obama nükleer güvenlik zirvesinden dünyayı daha güvenli hale getirmek için gereken somut sonuçlar beklediğini söyledi.

Zirvenin iki önemli gündem maddesini, nükleer silahsızlanma alanında atılacak adımlar ile radyoaktif silahların teröristlerin eline geçmesini engelleme amacıyla alınacak önlemler oluşturuyor.

Liderler dünya için en büyük tehlikenin, teröristlerin eline geçebilecek, radyoaktif serpintiye yolaçabilen silahlar olduğuna vurgu yapıyor.

ASIL GÜNDEM İRAN

Zirvenin resmi olmayan gündemi ise, nükleer programı nedeniyle Batılı ülkelerin yaptırım uygulamak istediği İran... Kulislerde Batılı ülkelerin İran’a karşı çıkarmak istediği yeni Birleşmiş Milletler yaptırımlarıyla ilgili sıkı pazarlıklar yapılıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Obama ile Çin Devlet Başkanı Hu Jintao nükleer faaliyetlerinden vazgeçmesi için, İran’a diplomatik baskının artırılması konusunda anlaştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde veto hakkı bulunan Çin, Rusya ile birlikte İran’a yönelik yeni yaptırımlara soğuk bakıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin "şer ekseni" olarak nitelediği, nükleer programları kaygıya yolaçan Kuzey Kore, İran ve Suriye Washington’a davet edilmedi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, ülkesinin nükleer silah programının ana konularından biri olacağı kaygısıyla zirveye katılmaktan vazgeçmişti.

İki günlük zirvede, ABD Başkanı Obama, dünya liderlerini, nükleer malzemelerin çalınarak teröristlerin eline geçecek şekilde kaçakçılık malzemesi haline gelmesi ve satılmasını önleyecek somut önlemler alınması için ikna etmeye çalışıyor.

 

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?