Ukrayna ile Rusya arasında 8 anlaşma

Ukrayna ve Rusya Devlet Başkanları, Avrupa güvenlik sistemi iyileştirmeye beyanını ve 8 anlaşma imzaladı.

Ukrayna ile Rusya arasında 8 anlaşma

 
Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de temaslarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç başkanlığında gerçekleşen üçüncü Ukrayna-Rus hükümetler arası komisyonun toplantısı akabinde sekiz anlaşma imzalandı.

Avrupa kıtasının iletişimini iyileştirmek isteyen Ukrayna ve Rusya Devlet Başkanları, Avrupa güvenlik sistemi iyileştirmeye beyanını imzaladı.

Karadeniz havzasının iki önemli ülkesi Rusya ile Ukrayna, Karadeniz'in çevre güvenliği güçlendirmek için birlikte çalışacak. Taraflar Türkiye'nin girişimi ve öncülüğüyle kurulan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) etkinliğini artırmaya yönelik faaliyetleri destekleyecek.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Konstantin Grişçenko ve Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Ukrayna-Rusya devlet sınırlarının yeniden belirlenmesine ilişkin anlaşmayı imzaladı.

Ukrayna ile Rusya uzay ajansları arasında, Rus ordusu tarafından geliştirilen radyo dalgası odaklı GLONASS (Globalnaya Navigatsionnaya Sputnikovaya Sistema / Küresel Navigasyon Uydu Sistemi) ortak kullanımı ve geliştirilmesi hususunda da anlaşmaya varıldı. Uydu işbirliği ile ulaştırma, tarım, maden kaynakları, turizm ve arazi kullanımı gibi alanlarda işbirliği öngörülüyor.

Ukrayna ve Rusya arasında; eğitim, kültür, Ukrayna Devlet Bankası Ukreximbank ve VTB Bank arasında işbirliğini sağlayacak anlaşmalara da imza atıldı.

 
 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 07:25
banner53
YORUM EKLE

banner39