banner39

Ukrayna ile Rusya arasında yeni gaz krizi kapıda

Ukrayna ile Rusya arasında ödemeler nedeniyle Nisan ayı içerisinde tekrar doğalgaz sorunu yaşanabileceği öne sürüldü

Arşiv 08.04.2009, 15:21 08.04.2009, 15:21
Ukrayna ile Rusya arasında yeni gaz krizi kapıda

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ukrayna'nın Naftogaz ve Rusya'nın Gazprom şirketleri Ukrayna tarafının Mart ayı doğalgaz borcunu ödediğini açıkladı. Ancak Ukrayna ilk üç ay içerisinde anlaşmada gösterilen doğalgaz oranında iki kat az gaz satın aldı. Rusya bunun karşılığında cezai tedbir alabileceği iddia ediliyor. Moskova'nın henüz bu adımı atmak istemediği de haberler arasında..

Taraflar doğalgaz satışı ve dağıtımı hakkında daha önce teknik bir anlaşma imzalamıştı. Rus basınında yer alan haberlere göre, Ukrayna esas sorunu Nisan ayı içerisinde yaşayacak. Nisan ayında doğalgazın ambarlara biriktirilmesi gerekecek. Bunun için Ukrayna'nın tahminen 20 milyar kübametre gaz satın alması gerekiyor. Bu sorunu çözmek için Naftogaz başkanı Oleg Dubin Moskova'ya geldi. Ukrayna tarafının ödeme konusunda sıkıntı yaşadığı ifade ediliyor.

Başbakan Yuliya Timoşenko ile AB Komisyonu başkanı Joze Manuel Barroso arasında imzalanan Ukrayna doğalgaz sisteminin modernleştirilmesi anlaşmasından sonra Kiev ile Moskova arasında sorunlar yaşanmaya başlamıştı. Ukrayna bu sorunu atlatmak için çaba sarfediyor. Taraflar arasında imzalanan teknik anlaşma belgesi bunun somut örneği olarak gösterildi. Almanya da anlaşma konusunda olumlu fikir belirtti ve Rusya'nın Ukrayna doğalgaz sisteminin modernleştirilmesi projesinin dışında kalmaması gerektiğini açıkladı.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?