Ukrayna Konsolosluğu'nda saldırı girişimi

Ukrayna Konsolosluğu'na girmeye çalışırken vurulan kişinin işkence gördüğü için eyleme kalkıştığı öğrenildi.

Arşiv 09.03.2010, 10:05 09.03.2010, 12:31
Ukrayna Konsolosluğu'nda saldırı girişimi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi 

İstanbul Bakırköy'deki Ukrayna Konsolosluğu'na girmeye çalışan elinde bomba çantası olduğu tahmnin edilen bir kişi polisler tarafından vuruldu.

Elindeki çantada bomba taşıyan kişi konsolosluğa girmeye çalışırken dur ihtarlarına uymadı, bunun üzerine polis ateş açarak bu kişi yaraladı.

Vurulan kişi Bakırköy'de hastaneye kaldırılırken olay hakkında inceleme devam ediyor. 

Olayla ilgili açıklama yapan İstanbul Valisi Muammer Güler, "Olayın siyasi bir boyutu yok, kişisel bir durum söz konusu" dedi.

ÇEVREDEKİ BİNALAR BOŞALTILDI

Ukrayna Başkonsolosluğu'na yönelik silahlı ve bombalı saldırı girişimi sonrası, konsolosluk etrafındaki binalar tahliye edildi.

Sabah saatlerinde konsolosluk binasına gelen bir kişi, üzerine arattırmadan içeri girmek isteyince polis tarafından engellendi. Silah çeken şahıs, polisin karşılık vermesi üzerine vurularak etkisiz hale getirildi. Şahsın arattırmak istemediği çantada zaman ayarlı bomba olduğu belirlendi. Olay yerine uzman ekip çağrıldı. Konsolosluk çevresindeki binalar tahliye edildi.

Görgü tanıkları 1 el silah sesinden sonra 5-6 el daha silah sesi duyduklarını aktardı. Olay sırasında içeride konsolosluk çalışanlarının olduğu ancak yaralanan kimsenin olmadığı belirtildi.

BOMBALI SALDIRGANIN DURUMU AĞIR


Ukrayna Başkonsolosluğu'na bombalı ve silahlı saldırı girişiminde bulunan saldırgan, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Vücudunun 4-5 noktasından kurşun yarası bulunan saldırgan Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Saldırganın durumunun ağır olduğu öğrenildi.

İŞKENCE GÖRDÜĞÜ İÇİN SALDIRI GİRİŞİMİNDE BULUNMUŞ

Ukrayna Başkonsolosluğu'na üzerinde bomba ile girmeye çalışan kişinin Volkan Ö. olduğu belirtildi. Şahsın, Ukrayna polisi tarafından gözaltına alınıp cezaevinde işkence gördüğünü öne sürerek eylem yaptığını söylediği öğrenildi.

Volkan Ö.'nün, polise verdiği ilk ifadede, Ukrayna'daki evine hırsız girdiği için polise müracat ettiğini, asılsız ihbar olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığını söylediği belirtildi. Cezaevinde işkence gördüğünü söyleyen Volkan Ö.'nün intikam için eylemi gerçekleştirdiğini söylediği öğrenildi. Volkan Ö.'nün 1 yıl Ukrayna'da yaşadığı, hırsızlık ihbarının ardından sınır dışı edildiği kaydedildi.

Olayla ilgili polisin incelemesi sürüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?