Ukrayna Meclisi'nde sis bombası atıldı

Ukrayna Meclisi'nde sis bombası atıldı, milletvekilleri arasında itiş kakışmalar ve birbirlerine fiilî müdahaleler olduğu görülüyor.

Ukrayna Meclisi'nde sis bombası atıldı

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de parlamento binasında toplanan eylemciler, Rusya'nın Karadeniz'deki donanma üslerinin izin süresinin uzatılmasını protesto ediyor.

BBC'nin haberine göre, Ukrayna parlamentosunda bir sis bombası patlatıldı ve meclis başkanına yumurta fırlatıldı. Binanın dışında da binlerce protestocunun toplandığı haber veriliyor.

ukrayna4.20100427130430.jpg

Reuters ise, Ukrayna parlamentosunun dumanla dolduğunu, meclis sözcüsü Volodimir Litvin'in yumurta yağmurundan şemsiyesini kullanarak korunmaya çalıştığını duyurdu.

ukrayna1.jpg

Ukrayna ve Rusya, 21 Nisan'da Karadeniz'deki Rus donanmasının Ukrayna'daki üssünün izin süresini 25 yıl uzatmayı öngören bir anlaşma imzalamıştı.

Ukrayna bu anlaşma karşılığında Rusya'dan ucuza doğalgaz alacak.

ukrayna2.20100427130400.jpg

Muhalefet tepkili

Sivastopol'deki üssün süresinin uzatılması, bir süredir Rusya'nın hedefleri arasındaydı.

Rusya'dan ucuza alınacak doğalgazın Ukrayna hükümetinin kamu harcamalarını düşürmesine ve bu yolla IMF'den yardım almasına katkıda bulunması bekleniyor.

Muhalefet partileri, anlaşmanın parlamentoda onaylanmasına engel olacaklarını, bunu engelleyememeleri durumunda ise anlaşmaların iptali için Anayasa Mahkemesi'ne gideceklerini açıklamıştı.

ukrayna3.20100427130413.jpg

Ukrayna'da Şubat'ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde, 'Turuncu Devrim' karşıtı ve Moskova yanlısı olduğu söylenen Viktor Yanukoviç, devlet başkanlığına seçilmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 13:04
banner53
YORUM EKLE

banner39