banner39

Ukrayna muhalefeti Rusya ile anlaşmaya karşı çıktı

Ukrayna'nın gaz karşılığında Rus üssünün süresini uzatması ülkede siyaseti gerdi

Arşiv 24.04.2010, 12:01 24.04.2010, 15:02
Ukrayna muhalefeti Rusya ile anlaşmaya karşı çıktıDünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya devlet Duma’sı ve Ukrayna Ali Rada’sı 27 Nisan tarihinde Medvedev ve Yanukoviç arasında Kırım’da bulunan Rus Kara Deniz filosunun süresinin 25 yıl daha uzatılmasına dair imzaladıkları anlaşmayı gündemine taşıyacak. Yeni anlaşmaya göre, Rus filosu 2042 yılına kadar Kırım’da varlığını sürdürmeye devam edecek. Karşılığında Rusya'dan Ukrayna'ya uygun fiyatla gaz sevkiyatı sürecek.

Ukrayna muhalif partileri ise büyük tepki gösterdikleri anlaşmanın meclisten onay almaması için harekete geçti. Rus basınında yer alan haberlere göre, Ukrayna Anayasa Mahkemesi anlaşmanın Anayasaya aykırı olmadığını açıklamasına rağmen, muhalifler Yanukoviç’i hainlikle suçladı. Kommersant gazetesi, Rusya yanlısı eski başbakan Yuliya Timoşenko'nun da anlaşmaya karşı çıkanlar arasında yer aldığını yazdı.

Viktor Yanukoviç ise anlaşmanın onaylanmasını beklemeden açıklama yaparak Rusya’nın Güney Akımı doğalgaz boru hattına ihtiyacı olmadığını, Ukrayna doğalgaz sisteminin modernleştirilmesi ile sorunun çözülebileceğini savundu, ülkesinin stratejik öneme sahip sisteminin kullanımını Rusya’ya teklif etmiş oldu.

Nezavisimaya Gazeta’da yer alan habere göre, Yanukoviç’e yakınlığı ile bilinen siyasiler de, doğalgaz ve filo konusunun onaylanmasının sorun olacağını, acele bir şekilde imzalanan anlaşmanın hukuki sorunlar çıkarabileceğini ve değişebileceğini savunuyor. Bilindiği gibi, Yanukoviç ve Medvedev arasındaki Mayıs ayının ortalarında yapılması beklenen görüşme beklenmedik bir şekilde öne alınmış, ön görüşme olması beklenen toplantıdan Karadeniz filosu ile ilgili anlaşma çıkmıştı. Yanukoviç, Ukrayna ekonomisinin içinde bulunduğu ağır şartlar altında doğalgaz indirimi karşılığı imza atmak zorunda kaldığını basın açıklaması ile itiraf etti ve Rusya’nın kendisinin tercih hakkı tanımadığını sözlerine ekledi.

Bölge uzmanı Sergey Taran’ın sözlerine göre, Yanukoviç Ukrayna toplumu içindeki "doğu batı ayrışmasını" daha da derinleştirmiş oldu. Ülkenin batısında Rus karşıtı görüşler ağırlıktayken, doğu eyaletinde yaşayanlar Rus filosunun ülkede sürekli bulunması gerektiğini savunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?