banner39

Ukrayna: Rusya'nın göndereceği gazı Avrupa'ya vereceğiz

Ukrayna doğal gaz tekeli Naftogaz, Rusya'nın göndereceği gazın tamamını Avrupa'ya ulaştırma taahhüdünde bulundu

Arşiv 08.01.2009, 18:42 08.01.2009, 18:42
Ukrayna: Rusya'nın göndereceği gazı Avrupa'ya vereceğiz

Ukrayna doğal gaz tekeli Naftogaz, Rusya'nın göndereceği gazın tamamını Avrupa'ya ulaştırma taahhüdünde bulundu

Naftogaz Başkanı Oleh Dubina, Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komitesi'ndeki konuşmasında, ''Ukrayna ülkeye giren tüm gazı eksiksiz olarak batı sınırına taşımayı taahhüt eder'' dedi.

Dubina, gaz taşıma altyapısı ve basınç istasyonları için Rusya'nın göndereceği gazın küçük bir kısmını kullanmak zorunda olduklarını bildirdi.

Rusya'nın AB'ye gönderdiği gazı çaldıkları iddialarını yalanlayan Dubina, arzın Rusya tarafından kesilmesinin ardından Avrupa'ya transit akışı zarar görmemesi için kendi stoklarından bile takviyede bulunduklarını ileri sürdü.

Rus doğal gaz tekeli Gazprom, Naftogaz'la yaşadığı fiyat anlaşmazlığını ve ödemelerin yapılmamasını gerekçe göstererek 1 Ocak'ta bu ülkeye gaz vermeyi durdururken transit geçişle Avrupa'ya gönderdiği gazın miktarını artırdığını açıklamıştı.

Gazprom, Avrupa'ya ulaşan gaz miktarının azalması üzerine Ukrayna'yı AB'nin gazını çalmakla suçlayarak 7 Ocak'ta bu ülke üzerinden transferi tamamen askıya almıştı.

Bu arada Gazprom Başkan Yardımcısı Aleksandır Medvedev, Ukrayna üzerinden gaz sevkıyatının durmasının ardından Gazprom'un AB'ye karşı yükümlülüklerini karşılamak için alternatif hatlardan sevkıyatı artırdığını ve spot piyasadan (sıvılaştırılmış) gaz almak için çalışma başlattığını söyledi.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?