banner15

Ukrayna seçim öncesi Rus casusu gerginliği

Bir Ukraynalıdan tehdit ve şantajla bilgi sızdırmaya çalışan beş Rus casusu yakalandı

Ukrayna seçim öncesi Rus casusu gerginliği


Ukrayna’da Rusya yanlısı Viktor Yanukoviç ile Moskova ile dengeli ilişkiler kurmuş kadın Başbakan Yulya Timoşenko arasında pazar günkü ikinci tur başkanlık seçimi öncesi gerilim doruktayken, bir casusluk skandalı patladı.

Ukrayna İstihbarat Servisi Başkanı Valentin Nalivayçenko, Odesssa yakınında devlet sırrı niteliğindeki bilgilere sahip bir Ukraynalıdan tehdit ve şantajla bilgi sızdırmaya çalışan beş Rus casusu yakaladıklarını duyurdu.

Nalivayçenko, düzenlediği basın toplantısında Rus ajanların beş ay önce Moldova’nın ayrılıkçı bölgesi Transdinyester bölgesinde bilgi almaya çalıştıkları bir Ukraynalıyı başına çuval geçirip kaçırdıklarını ve bir Rus askeri üssüne götürüp kendileriyle çalışması için tehdit ettiklerini kaydetti. Rusların 27 Ocak’ta Transdinyester ile Ukrayna sınırındaki bölgede 2 bin dolar karşılığı devlet sırrı almaya çalışırken suçüstü yakalandıklarını belirten Nalivayçenko, bu esnada üç Rusun gözcülük yaptığını, olayı uzaktan izleyen Rus albayın ise kaçtığını belirtti. N

alivayçenko, casusların üzerinde dijital ses kaydedicisi, kalem şeklinde video kamera, ajan talimatlarının saklandığı, anahtarlık şeklinde taşınabilir bellek ve dizüstü bilgisayar ele geçtiğimi ekledi. Bir Rus hakkında ‘casusluk’ suçuyla dava açılırken, dördü sınırdışı edildi.

Kaynak: Ajanslar
 

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 11:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48