Ukrayna ve Rusya'dan enerjide işbirliği

Ukrayna Naftogaz yetkilileri Rusya'ya gidiyor, gündemde Gazprom ile birleşme var

Ukrayna ve Rusya'dan enerjide işbirliği


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ukrayna meclisi Ali Rada 17 Mayıs tarihinde yapılması ön görülen Yanukoviç- Medvedev görüşmesinden önce, gündemdeki anlaşmalar hakkındaki hükümet raporlarını değerlendirecek. Ukrayna muhalifleri, paketteki en tartışmalı konu olan ve Putin tarafından dile getirilen Gazprom- Naftogaz birleşmesi ihtimaline karşı tetikte..

Birleşmeye karşı çıkan eski başbakan Yuliya Timoşenko tarafından yapılan eylem çağrısına uyan halk meclis önünde bugün bir protesto gösterisi düzenledi. Timoşenko, Yanukoviç yönetiminin Kırım’dan Naftogaz şirketine kadar birçok alanı Rusya’ya teslim ettiğini savunuyor.

Bazı uzmanlara göre, Rus ve Ukrayna gaz devlerinin birleşmesi durumunda, gelirlerin yüzde 6’sı Naftogaz yüzde 94’ü ise Gazproma'a gidecek. Gorşenina Enstitüsü başkanı Konstantin Bondarenko ise Naftogaz'ın gelirin yüzde 20’sini alacağını belirtiyor.

Ukrayna başbakanı Sergey Tigipko, Şubat'ta ülkedeki doğalgaz rezervlerinin yüzde 25’nin kontrolünün Rusya’ya verilebileceğini açıklamıştı. Tigipko her ne kadar mevcut Ukrayna yasalarının buna aykırı olduğunu belirtse de, gerekli yasal düzenlemelerin kısa bir süre içerisinde milletvekilleri tarafından yapılabileceğini de kaydetti.

Ukrayna meclisinde ise, Yanukoviç’in politikasını destekleyen grupların ortak hareket etmeye başladığı, Naftogaz ve Gazprom şirketlerinin birleşmesinin mümkün olabileceği ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 16:32
banner53
YORUM EKLE

banner39