banner39

Ukrayna'da 85 Yıl Sonra İlk Kuran Hafızı

Son günlerde adını ülkede yaşanan Kadife devrimle duyuran eski Sovyet Cumhuriyetlerinden Ukrayna'da yıllarca komünizmin ağır baskıları altında yaşayan müslümanlar ilk kuran hafızlarına kavuştu..

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ukrayna'da 85 Yıl Sonra İlk Kuran Hafızı

-İslamdünyası

 

Ülkenin en büyük müslüman kuruluşu olan Sosyal Örgütler Federasyonuna bağlı Rıdvan eğitim merkezinde öğrenim gören Süleyman Volif adlı müslüman öğrenci bir buçuk yıllık eğitimin ardından hafızlık diplomasını aldı..

 

Sosyal Örgütler Federasyon başkanı Faruk Aşur Ukrayna'nın ilk hafızı için şunları söyledi.  "Bu yıllarca komünizm yönetimi altında kimliklerini ve kültürlerini kaybetme tehlikesi altında yaşamış olan Ukraynalı müslümanlar için tarihi bir an.. " 

 

Rıdvan eğitim merkezi Ukrayna'da hafızlık için açılan tek okul özelliği taşıyor.. Bu okulda yaşları 14 ile 19 arasında değişen 20 öğrenci hafızlığın yanısıra tefsir ve hadis dersleri de alıyor.

 

Üç yıllık bir dönemde okulda eğitim alan öğrenciler ayrıca normal liselerde okutulan dersler de alıyorlar ve üniversiteye girme imkanı da buluyorlar.,

 

Ukrayna'nın ilk hafızı Süleyman Volif ise başarısını anlatmakta güçlük geçiyor.

"Küçükken müslüman hafızların olduğunu duyuyordum ve bunu nasıl başardıklarını merak ediyordum. şimdi gece gündüz kuran okuyorum.. Bütün Ukraynalı müslümanlara da bu konuya önem vermelerini istiyorum”

 

48 milyon nüfuslu Ukrayna'da 2 milyon Müslüman yaşıyor.. Müslümanların nüfusa oranı yüzde 4 olarak biliniyor.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?