Ukrayna'da 'Turuncu Devrim' yenildi

Ukrayna'da yapılan seçimlerde beş yıl önce 'Turuncu Devrim'le devrilen lider yeniden kazandı.

Ukrayna'da 'Turuncu Devrim' yenildi

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi 

Ukrayna'da sandık çıkış anketlerine göre Moskova yanlısı muhalif lider Viktor Yanukoviç, az bir oy farkıyla cumhurbaşkanlığı seçimini kazandı.

Anketlere göre Yanukoviç, rakibi başbakan Yulya Timoşenko'nun birkaç puan önünde yer alıyor. Yanukoviç, Timoşenko'nun istifa etmesini istedi, ancak Timoşenko bunu reddetti.

Anketler doğru çıkarsa, seçimin sonucu Yanukoviç için iktidara geri dönüş anlamına gelecek. Çünkü Viktor Yanukoviç, bundan beş sene önce şiddet içermeyen "Turuncu Devrim" ile iktidardan uzaklaştırılmıştı.

59 yaşındaki Yanukoviç yönetiminde Ukrayna'nın dış politikasının daha fazla Rus yanlısı bir çizgiye gelmesi bekleniyor.

Kiev'deki BBC muhabiri Richard Galpin, seçimi Yanukoviç'in kazanmasının Batı yanlısı Turuncu Devrim'in liderlerinin verdikleri sözleri yerine getiremediklerinin ve halktaki derin hayal kırıklığının sıradışı bir tescili anlamına geleceğini söylüyor.

Yanukoviç, 2004 yılındaki son seçimde de cumhurbaşkanı adayıydı. Daha sonra ise seçimde Yanukoviç lehinde usulsüzlükler yapıldığı anlaşılmıştı.

Timoşenko'nun da liderleri arasında olduğu sokak protestoları, Yanukoviç'i iktidardan uzaklaştırmıştı.

Sürecin sonunda Timoşenko, Yuşçenko ile beraber iktidara gelmiş, uluslararası alanda tanınan bir lidere dönüşmüştü. Mevcut cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko ise seçimin geçen ay yapılan ilk turunu kaybetmişti.


Başbakan Yulya Timoşenko ile ana muhalefet lideri Viktor Yanukoviç'in ikinci turda yarıştıkları seçim kampanyası taraflar için hayli yıpratıcı geçti. 2004 yılında zaferini ilan eden ancak gösteriler ve Yüksek Mahkeme kararı ardından seçimi kaybettiği bildirilen Yanukoviç o dönemde Rusya'nın yakın desteğine sahipti.

Ukraynalı lider, şimdi daha pragmatist olacağını hem Doğu'ya hem de Batı'ya bakacağını ve ülkesinin Avrupa Birliği'ne entegre olmasını istediğini söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 09:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35