Ukrayna'da Turuncu Devrimi Yanukoviç bitirdi!

Ukrayna'da turuncu devrim taraftarlarıyla Mavi devrim taraftarlarının seçim yarışını mavilerin lideri Yanukoviç kazandı.

Ukrayna'da Turuncu Devrimi Yanukoviç bitirdi!


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ukrayna'da pazar günü gerçekleşen ikinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Rusya yanlısı Bölgeler Partisi lideri Viktor Yanukoviç kazandı. 

Oyların yüzde 98,42'sinin sayıldığı seçim sonuçlarına göre Yanukoviç oyların yüzde 48,60'ını alırken, Turuncu Devrim liderlerinden Başbakan Yulia Timoşenko yüzde 45,81'de kaldı. Kalan yüzde 1,58 oyların tamamını alsa da Timoşenko'nun yüzde 2,79'luk farkı kapatması mümkün değil.

ukrayna.jpg

Timoşenko'nun tek alternatifi seçim sonuçlarına itiraz etmek. Alternatif sayım yaptıran Timoşenko'nun akşam saatlerinde bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor. Taraftarlarına tek bir oy için bile savaşacakları mesajını veren Timoşenko, sokaklara çıkabilir. Bölgeler Partisi taraftarları ise ellerinde mavi bayraklarla bu sabahın erkensaatlerinden bu yana Yüksek Seçim Kurulu etrafında nöbet tutuyor.

2005 yılında gerçekleşen Turuncu Devrim'in benzerinin yaşanmasına izin vermeyi düşünmeyen Maviler, 50 bin kişilik bir gösteri için de harekete geçti.

timosenko.jpg

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu seçim gözlemcileri seçimlerin şeffaf ve demokratik olarak tanımladı. Kısmi olarak yaşanan seçim ihlallerinin sonuçları etkilemesi beklenmiyor. Süreci mahkemeye taşıyacak olayların azlığı, batılı gözlemcilerin seçimlere tam puan vermeleri, fark 3 puanın altında da olsa Timoşenko'nun işini zorlaştırdı. Turuncu bayraklarla binlerce kişiyi meydanlarda toplama ihtimali hayli zayıfladı.

Yanukoviç, Ukrayna'nın sanayileşmiş ve yoğun nüfusa sahip olan dokuz ilinde, seçimi önde bitirirken, Timoşenko ise kırsal ve nüfusu az olan 16 ilde kazandı.

YANUKOVİÇ: HEM DOĞUYA, HEM BATIYA BAKACAĞIM

2004 yılında zaferini ilan eden ancak, gösteriler ve Yüksek Mahkeme kararı ardından, seçimi kaybettiği bildirilen Yanukoviç, o dönemde Rusya'nın çok yakın desteğine sahipti.

yanukovic.20100208182026.jpg

Ukraynalı lider, şimdi daha pragmatist olacağını hem Doğu'ya hem de Batı'ya bakacağını ve ülkesinin Avrupa Birliği'yle bütünleşmesini istediğini söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 18:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35