banner39

Ukrayna'daki güç savaşında arada kalan Kırım

Ukraynalı milletvekilleri Kırım'da yükselen etnik tansiyonun iç savaşa gittiği iddiasında.

Arşiv 27.04.2009, 15:38 27.04.2009, 18:36
Ukrayna'daki güç savaşında arada kalan Kırım

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'nın Karadeniz kıyısında, Tatarların, Rusların ve Ukraynalıların birlikte yaşadığı Kırım topraklarında, siyasi planların içten içe körüklediği bir etnik tansiyon alarm zillerinin çalmasına neden oluyor.

Avrupa'nın tatil mekanlarından biri olan bu topraklar, stratejik açıdan da önemli bir coğrafyada yer alan, tarih boyunca Yunanlardan Mongollara çok sayıda milletin güç savaşlarına tanık olmuş. 200 yıl boyunca Rusya'nın bir parçası olan, şimdilerde Ukrayna'ya bağlı olan Kırım'da yaşayan iki milyon insanın yüzde 15'ini Tatarlar oluşturuyor.

Son günlerde Kırım'da yaşanan etnik tansiyon ise, ülkedeki bazı siyasiler tarafından "politik kumpas" olarak değerlendiriliyor ve bölgenin yeni bir Çeçenistan olma yolunda "karıştırılmaya" çalışıldığı iddialarının yüksek sesle dile getirilmesiyle sorunun önemine dikkat çekiliyor.

Ukraynalı bazı milletvekillerine göre, Kırım'daki etnik gerginlikler hükümet tarafından körüklenerek, medyada yer alan haberler siyasi planların bir parçası olarak planlanıyor.

Başbakan Timeşenko'nun partisi BYT mensubu milletvekili Andrey Senşenko bu iddiaları gündeme taşıyan isimlerden biri... "Üst düzey bazı siyasiler Kırım'da kan dökülmesi için planlar yapıyor" ifadelerini kullanan Senşenko, devlet başkanının seçimleri ertelemek ve ülkede "sıkıyönetim" ilan etmek için Rus yanlısı gruplarla Tatarlar arasında etnik çatışmayı körüklediğini öne sürdü.

Kırımlı Tatarlar ise, başkentte yapılan siyasi planlarda Tatarların "olası bir araç" olarak değerlendirilmesi iddialarından son derece rahatsız. "Kırım sokaklarında yaşanan her olay, bir sarhoşun yarattığı problem bile, politikacılar tarafından etnik gerginliği kışkırtmak için kullanılıyor" diyen Kırım Tatarları'nın liderlerinden Mustafa Zemilev, barış ortamını korumak için yoğun çaba verdiklerini söyledi.

Zemilev, "Kırım uzun süre Çeçenistan ile karşılaştırıldı, şimdilerde ikinci Kosova olarak etiketlenmeye çalışılıyor. Fakat bu güne kadar, şiddet olaylarına karışmamayı başardık. Kırımlı Tatarlar bir silah olarak kullanılmayı reddediyor" ifadelerini kullandı.

Ukrayna'da devam eden iktidar mücadelesinin ortasında kalan Kırım'da, gelecek dönemde yaşanabilecek gelişmeler kimse politikacıların ne kadar ileri gidebileceği konusunda yorum yapamıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?