banner15

Ukrayna'dan AB desteği

Ukrayna Başbakanı Viktor Yanukoviç, Türkiye’nin AB sürecinde izlediği tutumu takdirle karşıladıklarını söyledi.

Ukrayna'dan AB desteği

Ankara’ya resmi bir ziyaret gerçekleştiren Ukrayna Başbakanı Yanukoviç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya geldi. Görüşmenin ardından iki lider ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Ukrayna’nın Avrupa Birliği süreci ile ilgili bir soru üzerine Ukrayna’nın şu anda Türkiye-AB ilişkilerinde yaşadığı tecrübeleri öğrenmekte olduğunu söyledi.

Türkiye’nin milli menfaatlerini koruduğunu kaydeden Yanukoviç, Türkiye’nin AB sürecinde izlediği tutumu takdirle karşıladığını belirtti.

Ukrayna’nın AB ile yeni bir işbirliği anlaşması imzaladığını ifade eden Yanukoviç, AB ile ilişki açışından Türkiye’den garklı bir etapta olduklarını ancak bu anlaşmayla Türkiye’nin aşmış olduğu, Ukrayna’nın aşması gereken yolun açılacağını söyledi.

Yanukoviç, Türkiye gibi kendisi de bir doğalgaz transit ülkesi olan Ukrayna’nın Türkiye’yi bir rakip değil ortak olarak gördüklerini kaydetti.

BASIN TOPLANTISINDA ACI HABER

Ukrayna Başbakanı, bu sırada görevlilerin, bir arkadaşının av sırasında vurularak yaşamını yitirdiği notu vermesi üzerine duygusal anlar yaşadı. Yanukoviç’in bu nottan sonra soruları yanıtlamakta zorlandığı görüldü.

Başbakan Erdoğan da Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerin sürdüğünü belirttiği basın toplantısında Almanya Dönem Başkanlığında müzakere başlıklarından birinin açılması için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Erdoğan, bu süre zarfında Türkiye’nin çalışmalara aynen devam ettiğini, AB kurum ve kuruluşları nasıl oluşturulmuşsa Türkiye’nin de kurum ve kuruluşlarını aynı şekilde oluşturduğunu ve oluşturmayı sürdürdüğünü belirtti.

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48