banner15

Ulema Heyeti'nin Merkezine Baskın

Sünni Ulema Heyeti'nin bulunduğu Ummu'l Kura Camisi'ne bu gece 02.00 saatlerinde gelen Amerikan askerlerinin, Sünni din alimi Uneys El Ugeydi ile 2 çalışanı ve 2 korumasını tutuklandığı bildirildi. ABD askerlerinin duvarlara hac işareti çizdiğini

Ulema Heyeti'nin Merkezine Baskın

Amerikan askerleri, Irak'ta Amerikan  işgaline karşı çıkan Sünni Müslüman Din Adamları Birliği'nin merkezini basarak 5 kişiyi gözaltına aldı. Reuters ajansına bilgi veren birlikten bir yetkili, Bağdat'ın batısındaki Ummu'l Kura Camisi kompleksine sabaha karşı Amerikanaskerlerinin baskın düzenlediğini, ortalığı alt üst ettiklerini söyledi. Operasyonda Şeyh Uneys El Ugeydi ile 2 çalışanın ve 2 korumanın gözaltına alındığını kaydeden yetkili, ayrıca Amerikan askerlerinin kompleksteki korumaların silahlarına el koyduklarını ifade etti. Baskında bina içinde bulunan çok sayıda kaset ve bilgisayara el konulduğu öğrenildi. Uml Kura Camii'nin içinde bulunan heyet binasına gelen Amerikan askerlerinin, heyet merkezine zarar verdiği bildirildi.

Dari: Duvarlara hac işareti çizdiler

Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Müslüman Alimler Heyeti Sözcüsü Dr. Musenna Haris ed-Dari, "Bugün saat 02.00'de işgal kuvvetleri merkezimizin bulunduğu Ummu'l Kura Camii'ne güç kullanarak girdi ve bekçileri bağladılar. Caminin duvarlarına hac işaretleri çizdiler. Merkezimizdeki bütün bilgisayarlar, kasetler ve arşivlerimiz kırıldı veya götürüldü. Caminin içine ayakkabılarıyla girdiler. Heyetimiz üyelerinden Şeyh Yunus Mehdi'yi yakalayıp götürdüler. Kapılarımızı kırdılar, merkezde bulunan ve bekçilerimize ait 14 ruhsatlı silaha el koydular" dedi. Amerikan askerlerinin 2 köye de girdiğini ifade eden el Dari, "Bunun yanında yine işgal kuvvetleri, Ebu Garip bölgesindeki 2 köye girdiler ve 35 kişiyi yakaladılar. Yakalananların arasında 6 kadın da bulunuyor. Kadınlardan 4'ünü serbest bıraktılar, 2 kadın hala ellerinde. Bu şekildeki davranışları şiddetle kınıyoruz. Bunun sorumluları işgal kuvvetleri ve Irak hükümetidir. Bütün bu olanların bir an önce son bulmasını istiyoruz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48