banner39

Ulusal kanala Ergenekon operasyonu

İşçi Partisi'ne yakınlığıyla bilinen Ulusal Kanal'a yapılan operasyonda 3 kişi gözaltına alındı.

Arşiv 26.03.2008, 08:05 26.03.2008, 12:18
Ulusal kanala Ergenekon operasyonu

Ergenekon Operasyonu kapsamında yürütülen soruşturmada İşçi Partisi'nin yayın organı olan Ulusal Kanal'ın İzmir temsilcisi gözaltına alındı.

"Ergenekon Soruşturması" çerçevesinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı doğrultusunda İzmir'deki bir işhanında bulunan Ulusal Kanal İzmir Temsilciliği'nde arama yapıldı.

Ulusal Kanal İzmir Temsilcisi Hayatin Özcan gözaltına alındı. Kanal yetkilileri, binadaki kimi evrak ve CD'lere el konulduğunu kaydetti.

İzmir'de gözaltına alınan Hayati Özcan, daha sonra İstanbul'a getirildi. Özcan önce Cerrahpaşa'daki Adli Tıp Kurumu'nda sağlık kontrolünden geçirildi, daha sonra Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Ulusal Kanal'ın avukatlarından Bülent Karagöz, Ulusal Kanal İzmir Temsilciliği'nde yapılan aramanın tamamıyla hukuksuz olduğunu ileri sürdü.

Bülent Karagöz, Ulusal Kanal İzmir Temsilciliği'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, aramaya ilişkin bir mahkeme kararının kendilerine ibraz edilmediğini öne sürdü.

Karagöz, gözaltına alınan kanalın İzmir temsilcisi Hayati Özcan ile görüştüklerini belirterek, "Hayati Özcan önce terörle mücadele şubesine, ardından da İstanbul'a götürüleceğini bize söyledi" dedi.

Ulusal Kanal yöneticilerinden Ömer Şahin ise bürolarının polislerce dağıtıldığını ve nelere el konulduğunu belirleyemediklerini bildirdi.

GENEL SEKRETER DE GÖZALTINDA

Soruşturma kapsamında polis ekipleri, İşçi Partisi Genel Sekreteri Nusret Senem'in Ankara'daki evinde ve avukatlık bürosunda da arama yaptı.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri saat 18.00 sıralarında Senem'in evinde ve bürosunda arama başlattı.

Evde arama işlemlerini bitiren polis, İşçi Partisi Genel Sekreteri Nusret Senem'i gözaltına aldı. Nusret Senem'in evindeki bazı belgelere el konuldu.

Genel Merkez'e gelen polisler Senem'i gözaltına almak için bina dışına çıkmasını bekledi. Senem, binadan çıkarken yaptığı açıklamada, evinde ve bürosunda arama yapıldığını anımsatarak, "Bu kanunsuzlukların hiçbir kıymeti yok" dedi.

Senem, açıklamasının ardından polis ekiplerince gözaltına alınarak sivil bir otomobille emniyete götürüldü. Bu sırada, partilerle polis arasında gergin anlar yaşandı.

İP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bedri Gültekin, Senem'in gözaltına alınmasının ardından yaptığı açıklamada, "tertipleri İP açığa çıkarıp, gözler önüne serdiği için bunların yaşandığını" iddia etti.

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?