banner39

Ulusalcı hukukçular 'yargı bağımsızlığı' istedi!

Eminağaoğlu, Kanadoğlu, Soysal, Özden ve Mengü İzmir Barosu'nun panelinde bir araya geldi.

Arşiv 12.12.2009, 17:20 12.12.2009, 18:10
Ulusalcı hukukçular 'yargı bağımsızlığı' istedi!


Dünya Bülteni /Haber Merkezi

İzmir Barosu tarafından, "Yargı Bağımsızlığı" paneli düzenlendi. Panelde yargının bağımsız olmadığı iddia edilirken, Avrupa Birliği (AB) raportörleri tarafından hazırlanan, "Türkiye'deki yargı sisteminin bağımsız, fakat tarafsız olmadığı" yönündeki rapora ise hiç değinilmedi.

"Yargı Bağımsızlığı" paneline panelist olarak Yargıtay Onursal Cumhuriyet Savcısı Sabih Kanadoğlu, Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Onursal Başkanı ve Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Yekta Güngör Özden, anayasa hukukçusu Prof. Mümtaz Soysal ve CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü gibi isimler katıldı.

Konuşmasına, "Yargı bağımsız mıdır?" sorusuyla başlayan Yargıtay Onursal Cumhuriyet Savcısı Kanadoğlu, "Bugün yargı bağımsız değildir. Yargının bağımsız olmamasındaki en büyük etken, laik Türkiye Cumhuriyeti aleyhine eylemlerin odağı olduğu tespit ve tescil edilmiş bir iktidar tarafından yönetilmektedir. Bu iktidar, yargıyı kendi sultasına alma çabası içerisindedir. Zaten kendisinden başka bir şey beklemek de mümkün değildir." dedi. Yargı bağımsızlığıyla ilgili toplantıların devam etmesi gerektiğini söyleyen Kanadoğlu, "O halde biz, yargı bağımsızlığını elbette ki ortaya koyalım. Yargı bağımsızlığı olmadan, hukuk devletinden bahsedilmez diyelim, ama hiç unutmayalım ki, toplum, halk gücünü ortaya koyup yargısına sahip çıkmazsa hiçbir sonuç alınamaz." şeklinde konuştu.

Geçmiş dönemlerde de baskılar yaşandığını, fakat bugünkülerin daha çok olduğunu iddia eden Sabih Kanadoğlu, "Ortada, o gün yapılananın 10 misli daha fazla baskı var. Buna karşı çıkan, halkına sesini duyuran, yargıyı savunanlar nerede? Pekiyi halkımız nerede? Sivil toplum, muhafelefet nerede? Muhafelet partilerimiz 1982 yılından bugüne saydığımız Anayasa'daki yargı bağımsızlığının önüne geçen bütün olaylar sırasında koalisyonlarda iktidar oldular. Yargı bağımsızlığının elde edilmesi için ne yaptılar diye sormak lazım. Her şeyden önce yargı bağımsızlığını sağlayabilmek için halkımız, yargısına sahip çıkmalıdır. Ben bunu uzun süredir söylüyorum, bunun bir tek yolu var. Tabii halk güçlüdür, iktidarlar halkın istediğini yerine getirmek zorunda kalacak veyahut yine sizlerin oyuyla o yeri terk etmek zorunda kalacaktır." ifadelerini kullandı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen Ergenekon davasını eleştiren Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Eminağaoğlu da yargının bağımsız olmadığını, bu mahkeme aracılığıyla sıkıyönetim uygulaması yapıldığını öne sürdü. Eminağaoğlu, "İstanbul'da belli bir mahkeme, bütün davalardan soyutlanarak, birkaç kurul haline bölünerek sadece bir olaya bakmakla görevlendirilmiştir. Bu mahkemenin yapılanması ve işlemleri de bu çerçevede sürmekte, açılan davalar hiçbir şekilde ve surette genel usûl kuralları gözetilmeksizin belli bir mahkemeye açılmaktadır. Genel usûl kurallarına tâbi olmadan direkt bir dava açılması, bir özel yetki hususunun yaratılmasıdır. Bu ancak olağanüstü mahkemelerde olabilir." diye konuştu.

Olağanüstü mahkemelerin, sıkıyönetim zamanlarında olabileceğini söyleyen Eminağaoğlu, "Bugün Türkiye'de yaşanan tablo, fiili bir olağanüstü mahkeme döneminin geçerli olduğudur. Sıkıyönetimin yazılı kuralları olmasına rağmen yazılı olmayan kurallarla Türkiye'nin tek bir noktasından bütün Türkiye'nin soruşturuluyor olmasıdır. Adeta bir Türkiye savcılığı varmışcasına tüm Türkiye tek bir noktadan soruşturma altında tutuluyor. Bunlar, yargı bağımsızlığının olmadığı yerlerde yaşanabilecek uygulamalardır. Onun için Türkiye'de ilan edilmemiş, yazılı olmayan ancak yaşanan bir sıkıyönetim hali vardır." dedi. Eminağaoğlu, konuşmasının önemli bir bölümünde, Kanadoğlu gibi iktidarın laik cumhuriyet aleyhine eylemlerin odağı olduğunu ve Anayasa Mahkemesi tarafından affedilmesine rağmen ülkeyi beş yıl daha yönetme ehliyeti olmadığını öne sürdü.

Demokratik Toplum Partisi (DTP)'nin kapatılmasıyla ilgili bir soruyu cevaplayan Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Özden ise bunu doğru bulduğunu belirtti. Konuya, "Partiler niye kapanıyor?" diye değil, "Neden kendini kapattırıyor?" diye bakılması gerektiğini belirten Özden, DTP'nin neye ve kime hizmet ettiğinin kamuoyu tarafından yakinen bilindiğini söyledi. Yekta Güngör Özden, şunları kaydetti: "Etnik ayrılıkçılığa, mikro milliyetçiliğe çalışıyorlar. Türkiye'de hangi yurttaşın diğerinden farkı var? Meclis'te 24 Kürt kökenli milletvekili var. DTP değil de iktidar partisinde de 80 milletvekilinin Kürt kökenli olduğunu düşünün. Kimden daha ne esirgenmiş ki? Hangi şehirde ev alamıyorlar? Hangi bankanın sahibi değiller? Hangi arabaya binmiyorlar, hangi yazlıkları yok? Hangi çocukları subay, hekim, milletvekili ve cumhurbaşkanı olmuyor ki hâlâ 'Kürtlere eşitlik' savı altında bu güzel Türkiye'yi karanlığa çekmeye çalışıyorlar?"

banner53
Yorumlar (1)
Mesut 11 yıl önce
Adalet ve Kalkınma Partisi :) Yahu bu partinin sadece isiminde var Adalet kelimesi Oda Halkı yanıltmak için uydurulmuş bir düzmeceden ibaret.
Şeh dedikleri Şeytan çıkıyor Bakın Şeytan Pardon Şeyh ABD de ve Ordan yönetiyor. Ey Ulu Önder Atatürk
Önümüzde Asılı duran Şu Gençliğe Hitaben ve Ruhumuza İşlememiz ve yaşam Felsefemiz Olması gereken Bursa Nutkun varken Biz halen Türk Milleti olarak silkinip kendimize gelmemiş, gelememişsek eğer; bize Millet olarak bize Biyolojik yada Kimyasal Bir silah kullanıp mı Uyutuyorlar Yoksa bu bizim Milletimizin Kendi A Y M A Z L I Ğ I M I ?
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü