banner39

Ulusalcılardan tehditvari tepki

Ergenekon soruşturması kapsamındaki operasyonlara sert tepki gösteren ulusalcılar, tehdit dolu açıklamalarda bulundu.

Arşiv 21.03.2008, 15:26 21.03.2008, 15:26
Ulusalcılardan tehditvari tepki


Ergenekon soruşturması kapsamında İlhan Selçuk, Doğu Perinçek, Kemal Alemdaroğlu ile bazı işadamları gözaltına alınmasının ardından 'ulusalcı'lardan zehir zemberek sözler geldi.

Soruşturmanın selameti açısından sükunet çağrısı yapmak yerine ortamı germeye yönelik beyanatlarda bulunan Ulusalcıların açıklamaları tehditlerle dolu olması dikkat çekti.

Türkan Saylan: İntikam olarak görüyorum

İlhan Seçuk'un göz altına alınmasıyla ilgili olarak sabah saatlerinde Cumhuriyet gazetesine gelen ÇYDD Başkanı Türkan Saylan, konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Saylan "İlhan Selçuk gibi yaşını başını almış insanların gece yarısı evlerinden alınmalarını bir nevi intikam olarak görüyorum." yorumunu yaparak "Birileri bu insanların yazdıkları ve düşündüklerinden belki intikam almak istiyor. Bu insanlardın kaçma durumları yok. Bunların ifadeleri gündüz alınabilirdi. Demek iki hepimizin başına gelebilir. Habersizce herhangi bir imzasız mektup karşısında tutuklanabiliriz. Ergenekon ve JİTEM'in açıklanmasını istiyoruz. Hepimiz zaman zaman tehditler alıyoruz. Ama bu şekilde tutuklanılmasını doğru bulmuyorum. Bu bir nevi göz dağı vermektir." şeklinde konuştu.

İstanbul Baro Başkanı Kazım Kolcuoğlu: Savcı operasyonu biran önce sonuçlandırmalı

İstanbul Baro Başkanı Kazım Kolcuoğlu ise "Savcı bir an önce uzun bir zamandır süren bu operasyonu bir sonuca bağlamalı. Durmadan insanlar apar topar alınıp götürülüyor. Bazı noktalar açıklanmıyor. Bir an önce her şeyin açıklanmasını istiyoruz." dedi.

Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş: Yasadışı en ufak işe karıştıklarına inanmıyorum

"Ergun Poyraz, son dönemdeki eylem söylemleriyle Doğu Perinçek, Kemal Alemdaroğlu ve İlhan Selçuk'un en ufak bir yasadışı işe karıştığına inanmıyorum. Bütün gaye bu gözaltına alınmalarda 'İşte bunlarda Ergenekon'a bulaşmış kişiler' ithamını etrafa yaymak. Dikkat edin her gün ağızlarından hazırladığı kapatma iddianamesi hazırladı diye Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nı Ergenekon'a bulaştırmaya çalışan şerefsiz insanlar. Açık söylüyorum"

CHP milletvekili Çetin Soysal: Ertuğrul Günay'ın gösterdiği hedeflere dikkat çekmek istiyorum

"İlhan Selçuk gibi bir bilgi birikimini toplumumuz tarafından büyük saygınlığı olan bir gazetecinin bu şekilde gözaltına alınması üzücü bir durumdur. Bunu kabul etmek mümkün değil. Gerçekten ülkemizin gelmiş olduğu noktayı görme şansını vermiştir. Bununla ilgilide Ertuğrul Günay'ın göstermiş olduğu hedefe de herkesin dikkatini çekmek istiyorum." dedi.

Ulusal Kanal Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Büyükdağlı:

"Tamamen politik bir karardır. Son kapatma davası ile ilgilidir. AK Parti anayasayı ihlal etmiştir, çiğnemeye girişmiştir. Anayasa ihlalini engelleyebilecek kurumlara yönelik de bir saldırıya girişmişlerdir. Olay da bundan ibarettir. AK Parti anayasayı iki şekilde ihlal etmiştir. Birincisi Recep Tayyip Erdoğan, Büyük Orta Doğu Projesi'nin eşbaşkanı olduğunu yıllardır söylemektedir. İkincisi de laiklik ilkeleri yerle bir edilmekte. Bir yandan anayasayı ihlal ediyorlar, diğer yandan da Ergenekon bahanesiyle yaptıkları bu tür saldırılarla kendilerini engelleyebilecek kuvvetlere karşı saldırıya geçmişlerdir. "

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter: Türbanla ilgili intikam alıyorlar

"Son derece üzgün ve şaşkınım. Türk vatanını seven, bayrak diyen, ulus devlet diyen insanlar gözaltına alınabiliyorsa Türkiye ciddi bir tehdit altında demektir. Bütün yaşamı içinde laik Türkiye için mücadele vermiştir. Kemal Alemdaroğlu'nun hiçbir şekilde gizli bir örgütle ilişkisi yoktur. Herkes basiretli davranmalı. Ergenekon gibi henüz ne olduğu belli olmayan ve henüz iddianamesinden dahi haberdar olmadığımız bir gizli örgütten olduğu varsayılarak gözaltına alınmıştır. Zaman zaman bir intikam planı gibi algılıyorum. Yargı en doğru kararı verecektir. Türbanla ilgili bunu söylüyorum. Çünkü türbanla ilgili ilk yasa İstanbul Üniversitesi'nde uygulandı. Biz bu konuyla ilgili tehdit aldık. Kendisi çok sevdiğim biridir."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?