Uluslar arası kadın hattatlar sempozyumda biraraya geliyor

IRCICA, dünyanın dört bir yanından gelen hattat ve araştımacılarla kadın hattatlar sempozyumu düzenliyor.

Uluslar arası kadın hattatlar sempozyumda biraraya geliyor

Sıdıka Dağlı / Dünya Bülteni-Kültür Servisi

IRCICA tarafından düzenlenen “Uluslararası Kadın Hattatlar Sempozyumu ve İcazet Töreni” 5-6 Haziran tarihlerinde İstanbul Cemal Reşit Konser Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

İstanbul bir ilke daha imza atıyor, Hat sanatında büyük başarılar kazanmış farklı ülkelerden kadın hat sanatkârlarının eserlerine ve görüşlerine 5-6 Haziran 2010’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda ev sahipliği yapıyor.

Açılışı Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak olan Sempozyumun diğer konuşmacıları İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş, IRCICA Genel Direktörü Dr. Halit Eren ve Hattat Hasan Çelebi.


Osmanlı döneminde bile sayıları sadece 31 ile sınırlı kalan Kadın Hat Sanatkârlarının sayılarını dönemimizde artırmayı, daha geniş kitlelere isimlerini ve eserlerini duyurmayı amaçlayan Sempozyumun Türk ve yabancı konuşmacıları Türkiye’de ve Dünyada Hat sanatında kadınların rolünü anlatıyor.

Geleneksel Türk –İslam sanatları içinde özel bir yeri olan hat sanatı dalında bilinen erkek ustalarının yanı sıra artık kadın hattatlar da var. Geçmişte bir erkek ismi ile imza atan kadın hattatlar artık eserlerinde kendi imzalarını kullanıyor. Yeni onlarca kadın hat talebesi sempozyum dahilinde icazetlerini alıyor.

İslam Tarih Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi IRCICA tarafından düzenlenen sempozyumda Osmanlı döneminde olduğu gibi Hat sanatında tekrar Türkiye’nin merkez haline gelmesini sağlayan Türk Hat hocalarına teşekkür plaketi de veriliyor.
İki gün sürmesi planlanan organizasyonda Türkiye’nin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, İngiltere, İran, İspanya ve Suriyeli kadın hattatların eşsiz eserleri de CRR sergi salonunda sergilenecek. Sergi 20 Haziran’a kadar devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2010, 16:25
banner53
YORUM EKLE

banner39