banner39

Uluslararası Beytüllahim Konferansı başladı

Beytüllahim Konferansı'nda konuşan Abbas, "Yatırımlarınızı Ortadoğu'da barışa yardım için Filistin'e yapın" çağrısında bulundu.

Arşiv 21.05.2008, 18:21 21.05.2008, 18:21
Uluslararası Beytüllahim Konferansı başladı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Batı Şeria ekonomisinin canlandırılması maksadıyla Beytüllahim'de düzenlenen konferans, çoğunluğu Arap ülkelerinden gelen bin 300'den fazla işadamı ve yatırımcının katılımıyla başladı.

Filistin, 3 gün sürecek olan uluslararası konferansta, işadamlarını, yıllardır devam eden şiddet ve istikrarsızlık nedeniyle durma noktasına gelen Batı Şeria'da yatırım yapmaya ikna etmeyi hedefliyor.

Konferans sebebiyle Beytüllahim'deki otellerde doluluk oranını yüzde 100 olduğu belirtilirken, güvenliğin sağlanması ve işadamlarına yardımcı olunması için Ramallah'dan takviye polis birliklerinin bölgeye geldiği belirtildi.

İsrail-Filistin barış sürecinin başarıya ulaşması için öngörülen 4 temel maddeden biri de Filistin ekonomosinin sağlıklı ve istikrarlı bir seviyeye gelmesi. ABD ve Batı'nın desteklediği barış sürecinde ayrıca, çerçeve anlaşması konusunda müzakerelerin yürütülmesi, uluslararası "yol planının" uygulanması ve Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas'ın liderliğini yapacağı iki devletli çözüme yönelik Arap dünyasının kapsamlı desteğinin sağlanması öngörülüyor.

Filistin'de uluslararası bir konferans düzenlenmesi fikri, geçtiğimiz Araılk ayında Paris'te düzenlenen Filistin'e yardım toplantısında ortaya atılmıştı. Toplantıda uluslararası toplum Filistin ekonomisinin canlandırılması için 7.7 milyar dolar yardım sözü vermişti.

Bu arada Filistinli yetkililer, Beytüllahim'deki konferansta toplam değeri 1 milyar dolar olan 100'den fazla yatırım projesinin tanıtılacağını, bunlar için işadamlarının desteğinin aranacağını söyledi.

ABBAS'TAN YATIRIMCILARA: YATIRIMLARINIZI ORTADOĞU'DA BARIŞA YARDIM İÇİN FİLİSTİN'E YAPIN

İsrail ve Filistin arasındaki barış sürecinin önemli noktalarından biri olan Filistin'i ekonomik sorunlardan kurtarmak amacıyla düzenlenen Beytüllahim Yatırım Konferansı bugün başladı.

3 gün sürecek olan konferansa dünyanın bir çok yerinden yüzlerce yatırımcı katılırken, konferansın açılış konuşmasını Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas yaptı.

Açılış konuşmasında yatırımcılara seslenen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, işadamlarını Filistin'e yatırım yapmaları konusunda çağrıda bulunarak, "Yatırımlarınızı Ortadoğu'da barışa yardım için Filistin'e yapın" dedi.

Filistin'deki ekonomik gelişmelerin önünde bir çok engel olduğunu ifade eden Abbas, yatırımcılara güzel bir resim çizmek istemediğini ifade ederek, "İşgal bitene ve Filistin Devleti kurulana kadar, bunların üstesinden gelmek zorundayız" diye konuştu.

Konferansta yaklaşık 2 milyar değerinde 109 projenin ele alınacağı ifade edilirken, konferansa Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, ABD Hazine Bakan Yardımcısı Robert Kimmitt, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, İngiltere ve Yunanistan'dan bazı bakanlar ve milletvekilleri katılıyor.
40 İsrailli işadamının da katıldığı konferansa, dünyanın diğer ülkelerinden de katılım olduğu ifade ediliyor.


banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?