banner15

Uluslararası Dayanışma Çağrısı

Doğu Konferansı "İstanbul Buluşması"nda biraraya gelen Ortadoğu ve Türkiyeli aydınlar, Ortadoğu’da yaşanan emperyalist saldırganlıklara karşı direnme ve birlik oluşturma kararı aldı. Aydınlar, Doğu Konferansı’nı bir platform olarak kuracaklarını açı

Uluslararası Dayanışma Çağrısı

Doğu Konferansı “İstanbul Buluşması”nda biraraya gelen Ortadoğu ve Türkiyeli aydınlar, Ortadoğu’da yaşanan emperyalist saldırganlıklara karşı direnme ve birlik oluşturma kararı aldı. Aydınlar, Doğu Konferansı’nı bir platform olarak kuracaklarını açıkladı. Dört gündür paneller, söyleşiler ve çalışma gruplarıyla süren Doğu Konferansı “İstanbul Buluşması” sonuç bildirgesinin açıklanmasıyla tamamlandı.

 
Platform kurma kararı
 
Aydınlar dün sabah saatlerinden itibaren gerçekleştirdikleri Genel Kurul’da çalışma gruplarının raporlarını tartıştılar ve konferansın sonuç bildirisini hazırladılar. Öğle saatlerinde basına Doğu Konferansı Sonuç Bildirisi açıklayan Konferans Genel Sekreteri Mehmet Bekaroğlu, Doğu Konferansı ile aynı tarihlerde Bahreyn’de gerçekleşen “Gelecek İçin Forum” toplantısına dikkat çekerek Doğu Konferansı’nın emperyalist saldırganlıklara karşı gerçekleştiğini ifade etti.
“Bildiri buluşmanın tespitini yapıyor ve aynı zamanda bu bildiri bir meydan okumadır” diyen Bekaroğulu, bildiri metninin altında tüm katılımcıların imzasının olduğuna da vurgu yaptı.
Bekaroğlu, Irak ve Filistin’de yaşananları anlatarak bölgede emperyalist Amerikan- Siyonist projesine karşı her türlü direnişin kırılmasına yönelik adımların tehditlerin başında geldiğini dile getirdi. “Bölge halklarının özgür, insanca, müreffeh, adil ve eşit bir hayat yaşama umutlarını paylaşan Türkiye, İran ve Arap dünyası yazarları, edebiyatçıları ve sivil toplum üyeleri aramızdan doğrudan ilişkiler geliştirmek için Doğu Konferansı’nı bir platform olarak kurmaya karar verdik” açıklamasını yapan Bekaroğlu, konferansın emperyalist tehdit ve saldırılara karşı koymayı amaçladığını vurguladı.

Doğu Konferansı Bildirisi
 
 • Bölgemizde egemenlik kurmak için halkların insanca ve özgür bir hayat yaşama özlemini bastırarak, bölme-yönetme esasına dayanan bir siyasi coğrafya yaratan sömürgeci batılı güçlere karşı durmak; yaratıcı çoğulculuğu ve kadim ve evrensel insani değerleri koruyan ve tabii ve beşeri bir coğrafya üzerinde yaşayan Doğu halklarının birliği yeniden canlandırmak gerekir.
 • İç ve dış sorunların üzerine gidilebilmesi için Doğu ülkelerinde sivil toplum unsurları arasındaki ilişkiler güçlendirilmelidir.
 • Doğu toplumlarındaki işbirlikçileri yardımıyla ilerleyen emperyalistlerin barbar saldırganlığına karşı her alanda direnmek için doğu toplumlarını güçleri, enerjileri ve potansiyelleri seferber edilmelidir. Bu saldırgan politikalar, zaman zaman özgürlük ve demokrasiyi yayma, adalet ve insan haklarını sağlama kılıfı altına girebilmektedir. Bu doğu halklarının özlemlerini asla gerçekleştirmeyecek bir aldatmacadır. Ne var ki, bu gerçek bizim özgürlükler ve demokrasiye olan inancımızı ve hassasiyetimizi zedelemez.
 • Bütün sivil toplum unsurlarıyla Doğu halkları demokratik toplumlar kurmak, kitlelerin temel ihtiyaçlarını karşılamak, milli servetin adil bölüşümünü sağlamak, ülkelerin bağımsızlığını muhafaza etmek ve her alanda kalkınmalarını gerçekleştirmek sorumluluğunu taşımaktadır.
 • Her türlü işgale ve her türlü baskı ve sosyal ada letsizliğe karşı meşru direniş ile halkların güvenliğini tehdit eden terör arasında kesin bir ayrım yapmak şarttır. Teröre;
  “uluslararası teröre karşı mücadele” maskesi altında terörün en iğrenç şekillerini bölgemizde özellikle Filistin’de ve Irak’ta uygulanan devlet terörü dahildir.
 • Uluslararası örgütlerde uluslararası hukuku uygu lamak gerekmektedir. Uluslararası bazı önemli örgütler son zamanlarda ABD ve batılı müttefiklerinin bütün dünyada hegemonya emellerini gerçekleştiren ve menfaatlerini güden araçlara dönüşmüştür.
 • Uluslararasında karşılıklı saygıya dayanan, uluslararası hukuka bağlı, yoksulluktan, hastalıktan, cehaletten kurtulmuş bir dünya yaratmak için; din ırk, cinsiyet ve yaşına bakmaksızın bütün insanların onurunu koruyan bir adil dünya düzeni yaratmak için Batı ülkelerindekiler de dahil bütün sosyal güçlerle işbirliği yapmak istiyoruz.
  Doğu Konferansı Delegasyonu
 • Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
  YORUM EKLE

  banner39

  banner50

  banner47

  banner48