Uluslararası İstanbul Şiir Festivali başladı

Dünyadan ve Türkiye'den önemli şairleri İstanbul'da buluşturan Uluslararası İstanbul Şiir Festivali başladı.

Uluslararası İstanbul Şiir Festivali başladı

 
Dünyadan ve Türkiye'den önemli şairleri İstanbul'da buluşturan ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) Ajansı tarafından desteklenen ''3. Uluslararası İstanbul Şiir Festivali'' başladı. 

Bu yılki ana teması ''İrlanda Şiiri ve Edebiyatı'' olan festivalin Muhsin Ertuğrul Sahnesi'ndeki açılışında konuşan Festival Yürütme Kurulu Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş Genel Müdürü Nevzat Bayhan, İstanbul'un sadece kültür ve medeniyetler başkenti değil, aynı zamanda ''şiir başkenti'' olduğunu söyledi.

''Bütün renklerin bir araya gelerek kardeşçe dizeler oluşturduğu bir şehirde yaşandığını'' ifade eden Bayhan, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

İrlanda'nın Ankara Büyükelçisi Tom Russell de festivalin açılışına katılmanın kendisi için büyük bir zevk olduğunu belirterek, ''Özellikle İrlanda'nın festivalde tema ülke olması bizim için çok sevindirici bir durum'' dedi.

Etkinliğe emeği geçen ve dünyadan birçok şairin buluşmasını sağlayan herkese teşekkür eden Russel, festivalin iyi geçmesi dileğinde bulundu.

İstanbul 2010 AKB Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Kurt da festivalin daha üç yaşında olduğunu ve İstanbul'a çok yakıştığını ifade ederek, şehirlerin tarihlerinden aldıkları ilhamla bugünlere geldiklerini ve İstanbul'u da İstanbul yapanın tarihi olduğunu vurguladı.

İstanbul'un dünden bugüne çok değiştiğini ancak şiiri sevenler için hala çok bakir alanları olduğunu belirten Kurt, şöyle devam etti:

''İstanbul hala ilham veren bir şehir ve herkesin bu şehirden alacağı ilhamı var. Bunun karşılığında da bu şehre yükümlülüklerimiz var. İşte bu festivalin, aslında bizlerin yani şiire, edebiyata ilgisi olan, bunun toplumsal hayatta terbiye edici rolüne inanan insanlar olarak, uluslararası boyutuyla da yapılmasına, bu şehrin tanınmasına, sahip çıkılmasına ve bu şehirde yaşayan insanların aidiyet duygularını hissetmelerine ciddi katkıları olacağına inanıyorum.''

Festival Onursal Başkanı Doğan Hızlan ise İstanbul'un, hakkında en çok şiir yazılan şehir olduğuna işaret ederek, Türk şiirlerinin geleneklerden geldiğini ve festivalde yabancı şairlerle Türk şairlerin birbirlerini tanıyarak çok özgün şiirler ortaya çıkaracaklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından Vedat Türkali ''İstanbul'', Melisa Gürpınar, ''Hayata Dair'' ve ''Büyümek'', Hüseyin Avni Dede ise ''Tek Şekerli Çınaraltı'' ve ''Busesiyle Kaybolan Derviş Sesiyle'' adlı şiirlerini okudu.

Gecede sanatçı Zuhal Olcay konser verdi.

FESTİVALE KATILAN ŞAİRLER

24'ü yabancı 48 şairin buluşacağı festivale, İrlanda'dan Nuala Ni Dhomhnaill, Eilean Ni Chuilleanain, Alan Jude Moore, Macdara Woods, Polonya'dan Adam Zagajewski, İspanya'dan Carles Torner, İngiltere'den David Harsent, Bosna Hersek'ten Ferida Durakovic, Suriye'den Hussein Habasch, Lübnan'dan Joumana Haddad, Letonya'dan Mara Zalite, İtalya'dan Marica Larocchi, Almanya'dan Michael Krüger ile Volker Braun, Finlandiya'dan Ritta Cankoçak, Güney Afrika'dan Shabbir Banoobhai, Sudan'dan Tarek Eltayep, Hollanda'dan Thomas Möhlmann, Avusturya'dan Udo Kawasser ve Azerbaycan'dan Xanamir Telmanov ile Türk şairler Abdülkadir Budak, Bejan Matur, Betül Dünder, Cevdet Karal, Cumali Ünaldı, Çiğdem Sezer, Deniz Durukan, Didem Madak, Ertan Yılmaz, Hasip Bingöl, Hayriye Ünal, İhsan Deniz, Küçük İskender, Mehmet Can Doğan, Mehmet Taner, Murat Menteş, Salih Bolat, Seyhan Erözçelik, Sina Akyol ve Tuğrul Tanyol katılıyor.

''İstanbul Şairleri'' kapsamında ise Vedat Türkali, Turan Oflazoğlu, Melisa Gürpınar ve Hüseyin Avni Dede ile ABD'den Christopher Middleton, İspanya'dan Luis Alberto Cuenca, Yunanistan'dan Vasiliki Papageorgiu ve Fransa'dan Marc Deleuze yer alıyor.
 
Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 02:56
banner53
YORUM EKLE

banner39