banner15

Uluslararası Kudüs Vakfı Kuruldu

Uluslararası Kudüs Konferansı Yemen'in başkenti Sanaa'da düzenlendi. Bu yıl ikincisi düzenlenen Kudüs Konferansı'na İslam dünyasının tanınmış düşünürlerinden 200 kişi iştirak etti. 3 gün süren konferansta, Uluslararası Kudüs Vakfı Kurulması karar

Uluslararası Kudüs Vakfı Kuruldu

Mustafa Eğilli / Dünya Bülteni / Sanaa

 

Merkezi Lübnan'da bulunan Kudüs Müessesesi'nin organize ettiği Uluslararası Kudüs Konferansı Yemen'in başkenti Sanaa'da düzenlendi. Bu yıl ikincisi düzenlenen Kudüs Konferansı'na İslam dünyasının tanınmış düşünürlerinden Şeyh Yusuf el-Kardavi, Hamas'ın Siyasi lideri Halid Maş'al, Irak Müslüman Alimler Heyeti Başkanı Haris ed-Dari, Yemen Meclis Başkanı ve Yemen Islah Partisi Lideri Abdulah Hüseyin el-Ahmar ve İran Cumhurbaşkanı Danışmanlarından Seyyid Ali Ekber el-Muhtesimi, Azzam et-Temimi, Lübnan Cemaat-i İslam Lideri Faysal Mevlevi, Yemen İman Üniversitesi kurucusu ve yöneticisi Dr. Abdulmecid ez-Zindani ve muasır fıkıh usûlü alimlerinden Abdülkerim Zeydan gibi önemli şahsiyetler katıldı.

 

İlki geçen yıl Haziran ayında Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta yapılan Kudüs Konferansı'na bu yıl 400'u aşkın davetli katılıyor. Kudüs Konferansı'na Türkiye'den Kudüs Müessesesi Türkiye Temsilcisi ve Vakit Gazetesi yazarı Ahmet Varol, İHH temsilcisi Murat Yaşa, Kudüs Dergisi Editörü Mustafa Eğilli ve SADER Başkanı Mehmet Çelik iştirak etti.

 

Ürdün, Endonezya, İran, Pakistan, Bahreyn, Kuveyt, Katar, İngiltere, Tunus, Cezair, Sudan, Somali, Suriye, Irak, Filistin, Keşmir, Malezya, Mısır, Fas, Güney Afrika gibi kırka yakın ülkeden 70 ayrı kurumun temsilcisi katıldı. Kudüs Konsefansı'nda ayrıca Lübnan Hizbullah Hareketi, Filistin İslami Direniş Hareketi ve Filistin İslami Cihad Hareketi siyasi temsilcileri aracılığıyla temsil edildi.

 

Sanaa'daki Movenpick Otelinde düzenlenen konferans üç gün boyunca devam etti (4-6 Aralık 2005). Toplantıya katılanların onuruna ilk gün verilen akşam yemeğinde Kudüs Müessesesi Genel Sekreteri Dr. M. Ekrem el-Adluni bir selamlama konuşması yaptı. Irak Alimler Heyeti Başkanı Şeyh Haris ed-Dari yemekli toplantıda yaptığı konuşmada, işgal altındaki Irak ve Filistin'in ortak kaderlerine dikkat çekerek Irak'taki mücadelenin aynı zamanda Filistin için de verildiğini vurguladı.

 

Daha sonra söz alan Filistin İslami Direniş Hareketi Lideri Halid Meş'al, "Kudüs, saldırganlık ve işgale karşı direnişin ve mücadelenin adıdır" dedi. Meş'al, silah bırakmalarının söz konusu olmadığını, tüm Filistin siyonist işgalden kurtuluncaya kadar direnişin süreceğini söyledi. Filistin direnişinin, işgal altındaki tüm halklara örneklik teşkil ettiğini ve Israil'in Gazze'den çekilmesiyle zafere bir adım daha yaklaştıklarını belirtti.

 

Konukların onuruna verilen yemekli toplantıda son konuşma yapan Şeyh Yusuf el-Kardavi, Şii-Sünni, Arap-Acem, Hıristiyan-Müslüman, sol-sağ, tüm kesimleri bir araya getiren Kudüs Konferansı’nın ümmetin vahdeti için önemli bir adim olduğunu belirtti.

 

Açılış Toplantısı

 

Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in ev sahipliği yaptığı konferans açılış toplantısıyla başladı. Açılış toplantısında Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih adına yardımcısı Abdu Rabbuh Mansur Hadi bir konuşma yaptı. Yemen Islah Partisi Lideri ve Yemen Meclis Başkanı Şeyh Abdullah Bin Hüseyin el-Ahmar bir selamlama konuşması yaptı.

 

Arap Siyasi Partiler Birliği Genel Sekreteri Abdülaziz es-Seyyid’in de bir konuşma yaptığı açılışta Filistin Müftüsü Şeyh İkrime Sabri adına Dr. Abdurrahman Abbad etkileyici bir konuşma yaptı. İslam’ın mesajının yeryüzünü imar etmek olduğunu hatırlatan Abbad, "Siyonist İsrail yeryüzünü tahrip ve ifsat ediyor, biz ise imar edicileriz, tahrip ediciler değil; bizler inşa edicileriz yıkıcılar değil ve bizler ıslah edicileriz ifsat ediciler değil. Yeryüzünü ıslah ve imar edenler, ifsat ve tahrip edenlere galip gelecektir" seklinde konuştu.

 

Lübnan Hıristiyanlarının dini liderlerinden Antoan Daw'un Kudüs’ün İslami ve Isevi değerlerine sahip çıkan konuşmasının ardından İran Cumhurbaşkanı Ahmedi Necad'in danışmanlarından Seyyid Ali Ekber  el-Muhtesimi bir konuşma yaptı. Muhtesimi konuşmasında Kudüs Konferansı’nın İslam ülkelerinin emperyalist saldırılara maruz kaldığı bir ortamda yapıldığına dikkat çekerek; Filistin'de Siyonistlerin yaptıklarının bölgede askeri, siyasi, ekonomik, ve kültürel olarak sürdürülen emperyalist projelerden bağımsız olmadığını belirtti. Filistin, Afganistan ve Irak'ta fiili işgalin sürdüğünü; Lübnan, Suriye ve İran’ın da tehdit ve baskılara maruz kaldığını hatırlatan Muhtesimi, Müslüman halklara ve hükümetlere büyük sorumluluklar düştüğünü vurguladı.     

 

Şeyh Yusuf  el-Kardavi yaptığı açılış konuşmasında, Kudüs Müessesesi’nin şimdiye kadar büyük başarılar gerçekleştirdiğini, bu başarıların en önemlisinin de Kudüs için çalışan kurumları buluşturan Kudüs Konferansı olduğunu söyledi. Kudüs Müessesesi ve Kudüs Konferansı’nın amacının Kudüs’ü Siyonist işgale karşı korumak olduğunu vurgulayan Kardavi, cihadın çeşitli şekillerinin olduğunu söyledi. Cihadı silahlı ve sivil olarak ikiye ayıran Kardavi, işgale karşı silahlı mücadelenin mutlaka sürdürülmesi gerektiğini belirterek, sivil direnişin ve cihadın en az silahlı direniş kadar önemli ve gerekli olduğunu vurgulayarak, Kudüs Konferansı’nın sivil cihada tekabül ettiğini belirtti.

 

İslam ümmetinin içine düştüğü en büyük tehlikenin umutsuzluk olduğunu söyleyen Kardavi, İslam ümmetinin yeniden dirilisi için gerekli tüm değer ve imkana sahip olduğunu belirtti. Her Müslüman’ın düşmana karşı bir gediği koruduğunu ve herkesin üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmesi durumunda direnmenin ve dirilisin daha kolay olacağını söyledi.  

 

Kudüs İçin 80 Proje

 

Kudüs Konferansı’nda Kudüs’ün korunmasına yönelik hazırlanan seksen proje tartışıldı. Kudüs Müessesesi Genel Sekreteri Dr. Ekrem Adluni, Kudüs Müessesesi’nce hazırlanan 80 projeyle ilgili katılımcılara bilgi verdi. Kudüs’teki İslam ve Hıristiyan kültürüne ait eserlerin restore edilerek korunması, Kudüs’ün Yahudileştirilmesine engel olunması, Kudüs’te ikamet eden Filistinlilerin sosyal, ekonomik ve kültürel sorunlarının çözülmesi, yetim ve gençlerin eğitilmesi gibi çeşitli konuları kapsayan projeler detaylarıyla sunularak bu projelere finans imkanları araştırıldı. Söz konusu projelerden bir kısmı konferansa katılan kurumlarca üstlenildi. Yemen'in başkenti Sanaa'da düzenlenen Uluslararası Kudüs Konferansı’nın ikincisi yayınlanan ortak bir basın açıklamasıyla sona erdi. Yapılan basın açıklamasında Filistin, Irak ve işgal altındaki diğer İslam ülkelerindeki direnişe destek verildi.

 

Uluslararası Kudüs Vakfı Kuruldu

 

Yemen'in başkenti Sanaa'da düzenlenen Uluslararası Kudüs Konferansı'nda yaptığı konuşmada Yusuf Kardavi, Uluslararası Kudüs Vakfı’nın kurulması çağrısında bulundu. Kardavi, Uluslararası Kudüs Vakfı’nın her ülkede bir şubesinin açılmasını da teklif etti. Konferansa katılan kişi ve kurumlarca büyük tasvip ve destek gören bu öneri yapılan tartışmaların ardından hayata geçirildi.

 

Yusuf  el-Kardavi Uluslararası Kudüs Vakfı’nın kurulması için kendi şahsi varlığından 10 bin dolar bağışlarken, Dr. Abdulmecid Zindani 11 bin dolar bağışta bulundu. Konferansa katılan kurumlar, vakıf için önemli miktarda bağışta bulundu.

 

Kudüs Vakfı İçin 4 Milyon Dolar

 

Uluslararası Kudüs Vakfı için yapılan bağışların miktarı bir kaç saat içinde 4 milyon doları astı. Suudi Arabistan, Bahreyn ve Sudan hükümetlerince vakıf için araziler tahsis edildi. Uluslararası Kudüs Konferansı’na ev sahipliği yapan Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih tarafından, Uluslararası Kudüs Vakfı'na Sanaa'da değerli bir arazi tahsis edildi. Ayrıca Yemen'deki çeşitli kurum ve kuruluşlar, vakıf için toplam 1 milyon dolar bağışta bulundu.

 

Öte yandan, konferansa katılan delegeler arasında yapılan seçimin ardından kurulan Uluslararası Kudüs Vakfı'nın başına Lübnan Cemaati İslami lideri Faysal Mevlevi getirildi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48