banner39

Uluslararası mahkeme savaşları.. Kim önce başlayacak?

Haberde, Lübnan'ın yönetim ve hükümet krizi aşamasından büyük bir ulusal kriz aşamasına geçtiği ve tarafların seçeneklerinin her türlü ihtimale açık olduğu belirtiliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Uluslararası mahkeme savaşları.. Kim önce başlayacak?

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Baker komisyonunun tavsiyeleri

 

ABD'de yapılan kısmi Kongre seçimlerini Demokratların kazanmasının ardından gözler Washington'un Irak'ta izleyeceği politikaya çevrildi.

 

Eş-Şarku'l-Evsat gazetesi, bugükü sayısında "Kongre aşamalı asker çekimi için karar tasarısı hazırlıyor" diyor.

 

Konuyla ilgili haberde, ABD Başkanı George Bush'un bugün Beyaz Saray'da, Irak'ta yeni stratejiler geliştirmekle görevlendirilen komisyonun başkanı dışişleri eski bakanlarından James Baker ile bir araya geleceği bildiriliyor.

 

Haberde ayrıca, Demokrat Parti üyesi iki senatörün Demokratların Kongre'de kabul etmeye hazırlandıkları bir planı açıkladıkları ve planın, kabul edilmesinden itibaren altı ay içerisinde Amerikan askerlerinin Irak'ta yeniden dağılımının başlamasını içerdiği belirtiliyor.

 

Yine Eş-Şarku'l-Evsat'ta, Me'mun Fendi'nin "Baker'ın tavsiyeleri ve Körfez'in güvenliği" başlıklı makalesi yer alıyor.

 

Fendi, iki yıl önceki bir makalesinde Bush'a Rumsfeld'i görevden almasını önerdiğini belirttikten sonra, Rumsfeld'in istifasının benimsediği savaş taktiğine, "düşmandan önce davranma" taktiğine uygun olduğunu, bugün Bush'la bir araya gelecek James Baker'ın başkanlığındaki "Iraq Study Group"un ilk tavsiyesinin Pentagon'un tepe isimlerinin değiştirilmesi yönünde olduğunu yazıyor.

 

Me'mun Fendi, "Baker komisyonu" olarak da adlandırılan Iraq Study Group'un Bush'a sunacağı raporun dört tavsiyeyi içereceği öngörüsünde bulunuyor. Fendi'ye göre bu tavsiyeler şunlar:

 

1- Savaş daha çok istihbarat bilgisi gerektirdiği için Robert Gates'in Savunma Bakanı olarak atanması.

 

2- Kentlerden uzak yerlerde konuşlanması şartıyla Irak'taki Amerikan askeri sayısının artırılması.

 

3- Suriye'yle diyaloğun başlatılması. Fendi, aslı Halep Ermenilerinden olan Washington'un eski Şam büyükelçisi Edward Georgian bu tavsiyenin mimarı olduğunu söylüyor.

 

4- Suudi Arabistan, İran ve Mısır gibi bölge ülkelerinin katılacağı bir bölgesel barış konferansına çağrı.

 

 

Körfez "euro"suna isim aranıyor

 

Körfez İşbirliği Konseyi'ne üye ülkeler 2010 yılında ortak para birimi uygulamasına geçecek.

 

Suudi Arabistan El-Vatan gazetesinin haberine göre, çalışmaları yürüten teknik ekip yeni para birimi için 14 isim öneriyor. Bu isimler şunlar:

 

"Gıyran", "Gazi", "Dâne", "Mal", "Dürr", "Dürra", "Kirve", "Halici", "Muhûr", "Kıntâr", "Bedr", "Niyra", "Rayyân", "El-Müdd".

 

Haberde, bu isimlerin Körfez İşbirliği Para Komisyonu'na sunulacağı, ya bu isimlerden veya Körfez ülkelerinin halihazırda kullandığı para birimlerinden birinin ortak para birimi olarak benimseneceği bildiriliyor.

 

Körfez ülkelerinden Suudi Arabistan, Katar ve Umman riyal, Bahreyn ve Kuveyt dinar, Arap Emirlikleri ise dirhem kullanıyor.

 

 

İsrail İstihbaratı Suriye'yle pazarlığı öneriyor

 

Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayınlanan El-Halic gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, İsrail Askeri İstihbarat Şubesi Başkanı Amos Yadlin'in Suriye'yle doğrudan pazarlığı ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar El-Esed'in buna ne kadar hazır olduğunun araştırılmasını tavsiye ettiği yazıyor.

 

Haberde, Amos Yadlin'in bu tavsiyeyi geçen hafta İsrail Başbakanı Ehud Olmert'e sunduğu ve Olmert'in bu öneriyi reddettiği bildiriliyor.

 

Haberde ayrıca, Olmert'in ofisinden yapılan açıklamada, İsrail İstihbaratı'nın yetkisini aşan konulara girmekle suçlandığı yazıyor.

 

El-Halic'in haberine göre, İsrail İstihbaratı'nın bu tavsiyesi, istihbarat verilerine ve ordu dışındaki askeri uzmanların görüşlerine dayanıyormuş.

 

 

Uluslararası mahkeme savaşları… Kim önce başlayacak?

 

"Lübnan, kimin önce hareket edeceğini bekleyerek ulusal bir krize doğru gidiyor". Lübnan'da yayınlanan Es-Sefir gazetesinin bugünkü haber başlıklarından biri bu.

 

Haberde, Lübnan'ın yönetim ve hükümet krizi aşamasından büyük bir ulusal kriz aşamasına geçtiği ve tarafların seçeneklerinin her türlü ihtimale açık olduğu belirtiliyor.

 

El-Müstakbel gazetesi ise, Lübnan'da parlamento çoğunluğunu elinde bulunduran 14 Şubat Hareketi'nin dünkü toplantısına ve Sa'd El-Hariri'nin açıklamalarına değinerek, "14 Şubat meşruluk ve anayasallık savunması savaşını başlatıyor ve Suriye-İran darbesine karşı durmaya çağırıyor" diyor.

 

El-Müstakbel'in haberinde General Avn'un partisinin yetkililerinden cebran Basil'in Hizbullah'tan bağımsız karar vereceklerini açıkladığı, yine General Avn'ın parlamento grubundan milletvekili Nimetullah Ebi Nasr'ın Hizbullah ve Emel bakanlarının kendileriyle görüş alışverişi yapmadan istifa ettiklerini söylediği yazıyor.

 

Hizbullah ve Emel hareketleri üyesi bakanların Fuad Es-Senyora başkanlığındaki hükümetten istifa ettiklerini açıklamaları üzerine, Suriye yanlısı Cumhurbaşkanı Emil Lahud hükümetin meşruiyetini kabettiğini öne sürmüştü.

 

Ğassan Tuveyni, En-Nehar gazetesinin bugünkü sayısında bu konuyu ele alıyor.

 

Tuveyni, makalesinin başında Lübnan Cumhurbaşkanı Emil Lahud'un kendisinin meşruiyetinin olmadığını ve Şii taifenin istifasının kurumlar çerçevesinde çözülebileceğini söylüyor.

 

Bugünkü savaşın Lübnan'ın uluslararası meşruiyetini savunma savaşı olduğunu öne süren Tuveyni, Lahud'u İsrail'in politikalarına hizmet etmekle suçluyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?