banner39

Uluslararası Yatırımcıların nabzı tutuldu

YASED, 2009 yılının ikinci Barometre araştırmasının sonuçlarını kamuoyuna açıkladı.

Arşiv 30.09.2009, 00:39 30.09.2009, 00:39
Uluslararası  Yatırımcıların nabzı  tutuldu

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni 

Global krizden çıkış için 2010 sonrasına işaret eden uluslararası  yatırımcıların yüzde 40'ı  önümüzdeki dönemde yeni yatırım yapmayı  planlıyor.

Türkiye'nin önde gelen uluslararası yatırımcılarını temsil eden Uluslararası  Yatırımcılar Derneği - YASED, 2009 yılının ikinci Barometre araştırmasının sonuçlarını kamuoyuna açıkladı.

YASED üyelerinin nabzını  tutan ve altı ayda bir güncellenen ankete göre, uluslararası yatırımcılar, global ekonomik krizin olumsuz etkilerinin 2010 yılından sonra son bulacağını düşünüyor. Hükümetin açıkladığı yeni teşvik sisteminin önümüzdeki dönem yatırım kararlarını etkilemediğini belirten yatırımcılar, hükümetin krize karşı aldığı önlemleri ise yeterli bulmuyor.

Önümüzdeki dönemde öncelik verilmesi gereken en önemli konuları işsizlik, yapısal reformlar ve IMF ile anlaşma olarak sıralayan yatırımcıların yüzde 40'ı, ekonomik gelişmelere bağlı olarak önümüzdeki dönemde yeni yatırımlar yapmayı düşünüyor.

GLOBAL KRİZ YERİNİ  YATIRIMA BIRAKIYOR

Türkiye'deki uluslararası  yatırımcıların yatırım kararlarını etkileyen, ekonomik ve siyasi gelişmelere yönelik değerlendirmelerini içeren ve yatırım ortamının nabzını tutan YASED Barometre araştırması çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. YASED Yönetim Kurulu Üyelerinin hazır bulunduğu, Yönetim Kurulu Başkanı Piraye Antika ve Genel Sekreter Mustafa Alper'in basın toplantısında açıkladığı Barometre araştırmasının sonuçlarına göre, uluslararası yatırımcıların yüzde 61'i global krizin etkilerinin ancak 2010 yılından sonra son bulacağını öngörüyor. Ekonomik göstergelerin stabil kalacağı bir döneme girildiğini işaret eden yatırımcılara göre dünyada ve Türkiye'de ekonomik büyüme, Türkiye'de enflasyon ve faiz oranları önümüzdeki 6 ay sabit kalacak; döviz kuru ise enflasyona paralel seyredecek.

YASED üyeleri, 2009 yılının ilk 6 ayında gerçekleştirdikleri üretim, ciro, kârlılık ve ihracat hedeflerini büyük oranda gerçekleştirdi. Uluslararası yatırımcılardan yüzde 42'si son altı aylık dönemde çalışan sayılarının azaldığını, yüzde 43'ü aynı kaldığını, ancak yüzde 15'i arttığını belirtti.

SİYASİ  İSTİKRAR MUTLAKA GEREKLİ

Barometre araştırmasına göre, dünyada uluslararası doğrudan yatırımlar için ekonomik ortamın daha iyiye gideceğini düşünen yatırımcıların oranı yüzde 37 olurken, yüzde 29 daha kötüye gideceğini, yüzde 34 de değişmeyeceğini düşünüyor. Ekonomik ortamda iyileşme beklentisi Türkiye içinse daha düşük. Uluslararası yatırımcıların yüzde 40'ı yatırımlar için ekonomik ortamın daha kötüye gideceğini düşünürken, yüzde 63'ü hükümetin açıkladığı yeni teşvik sisteminin bile önümüzdeki dönem yatırım kararlarını etkilemediğini belirtiyor. Önümüzdeki dönemde yatırım yapmayı düşünüyor musunuz sorusuna hayır diyenlerin oranı yüzde 40'ın biraz üstünde kalarak yılbaşına göre çok fazla değişim göstermezken, yatırımcıların diğer yüzde 40'ı ise ekonomik gelişmeler ışığında önümüzdeki dönemde yeni yatırımlar yapmayı düşündüğü görülüyor.  
 

Yatırımların önündeki en büyük engel yasal çerçeve ve yasaların uygulanması 

Önümüzdeki dönemde ülkemizdeki, uluslararası yatırımları en çok etkileyecek olumsuz gelişmenin yerel ekonomik kriz olabileceğini belirten YASED üyeleri, diğer başlıca etkenleri uluslararası piyasalarda yaşanacak yeni bir ekonomik dalgalanma, yerel siyasi kriz olarak sıraladı. Türkiye'de uluslararası yatırımların önündeki üç ana engelin ne olduğu sorulan üyeler, bu soruyu yasal çerçeve ve yasaların uygulanması, ekonomik istikrarsızlık ve kayıt dışı ekonomi şeklinde yanıtladı. Hükümetin önümüzdeki dönemde işsizlik, yapısal reformlar ve IMF ile yapılacak anlaşmaya öncelik vermesini isteyen uluslararası yatırımcılar, hükümetin krizle birlikte artan işsizlik oranına karşı aldığı istihdam paketi, kriz acil önlem paketi gibi önlemleri ise yüzde 74 oranında yeterli bulmuyor. 

Son dönemlerde kamuoyundaki yabancı sermaye algısına ilişkin değerlendirmeleri sorulan üyelerin yüzde 45'i bu algının değişmediği yönünde, yüzde 37'si ise daha olumlu olduğu seklinde görüş bildirdi.

 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?