banner15

Umman'dan Kıbrıs konusunda destek

Umman, Türkiye'nin Kıbrıs ve BM Güvenlik Konseyine geçici üyeliği için verdiği desteğin arkasında olduğunu bildirdi.

Umman'dan Kıbrıs konusunda destek

Devlet Bakanı Beşir Atalay, Umman'ın Türkiye'nin Kıbrıs konusundaki tezine desteğini yinelediğini, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliği için verdiği sözün arkasında olduğunu vurguladığını açıkladı.

Umman'ın başkenti Muskat'ta iki gün süren temaslarının tamamlamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Atalay, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı ile yaptığı ve basına kapalı gerçekleşen görüşmelerde dış politika konularının gündeme geldiğini belirtirken, ''Umman'dan her zaman uluslararası platformda destek gördük. Örneğin İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreterliği seçiminde bize destek verdi'' dedi.

Umman'ın KKTC'ye özel heyet gönderdiğini de hatırlatan Atalay, ''Türkiye'nin Kıbrıs konusundaki tezine desteklerini yinelediler'' diye konuştu.

Türkiye'nin 2009-2010 dönemindeki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine Umman'ın desteğinin daha önce açıkladığını anlatan Atalay, ''Bu sözün arkasında olduklarını söylediler'' diye konuştu.

Özellikle Dışişleri Bakanı ile görüşmesinde Irak'la ilgili görüşlerin gündeme geldiğini aktaran Atalay, ''Bu konuda dış politikamız çok paralel. Yani Irak'ın bütünlüğünün korunmasını çok önemsiyorlar'' dedi.

AA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35