banner39

Umran: Açılım Kürt sorununu çözer mi?

Umran dergisi Ekim sayısında "Demokratik Açılım"ı masaya yatırıyor.

Arşiv 08.10.2009, 15:55 10.10.2009, 11:07
Umran: Açılım Kürt sorununu çözer mi?


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Umran'ın Ekim sayısında Burhanettin Can, Türkiye'de sistemin İslam ve Kürt sorunu üstüne kurulu yapısına dikkat çekerken Kürt Sorunu'nu tarihi seyri içinde ele alarak meselenin nasıl ele alınması gerektiğine ilişkin bir bakış açısı sunuyor. Mustafa Aydın, bütün zaaflarına rağmen yaydan çıkan okun doğru hedefe varması konusunda bir öncelik sıralaması yapıyor.

Abdullah Yıldız, devlet- toplum ve din ilişkileri bağlamında "ümmet" zeminine vurgu yaparken, Kadir Canatan ise İbn Haldun'un toplum modelinden hareketle bir ortak aidiyet inşası üzerinde duruyor. Umran'ın "'Demokratik Açılım' 'Kürt Sorunu' Çözer mi" başlıklı dosyasında Altan Tan ile yapılmış bir de söyleşi yer alıyor. Tan, bölünme paranoyası üzerinden Türkiye'nin bölgede güçlü bir ülke olmasının önüne geçilmeye çalışıldığını belirterek; İstanbul dünyadaki en büyük Kürt şehridir, diyor ve toplum içindeki entegrasyona dikkat çekiyor.

Umran'ın Ekim sayısında ayrıca; Cevat Özkaya, 'Dış Politika: Pozisyon Belirlemekten Siyaset Üretmeyi' Ali Emre, 'Edebiyatın Ergenekon'la İmtihanı' yazıları kaleme alınırken Arşiv bölümünde Afrika'daki yeni sömürgecilik çalışmalarının tarım üzerinden farklı boyutlarını ortaya koyan ve gıdaların genetiğiyle oynamaya varıncaya kadar geliştirilen projelerin arka planına uzanan bir araştırmaya Afrika'da Yeşil Devrim'e yer veriyor. Türkçe'de ilk defa yayımlanan araştırmanın dikkat çekmesi bekleniyor.


banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?