Umran 'Büyük Kapatılma'yı tartışıyor

Umran Dergisi, AK Parti'ye açılan "Büyük Kapatma" davası ile asıl saldırıların İslam'a yapıldığını belirterek konuyu tartışmaya açtı.

Umran 'Büyük Kapatılma'yı tartışıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Aylık düşünce, kültür ve siyaset dergisi Umran, Mayıs (165.) sayısında "Büyük Kapatılma: Türkiye'yi İçe, Din'i Vicdana Hapsetmek" kapağıyla okuyucunun karşısına çıktı.

Kapağa taşınan ifade, yani Michel Foucault'nun Bentham'dan ilhamla kavramsallaştırdığı "Büyük Kapatılma"yı; Türkiye'nin kendi içine, dinin vicdana, müslümanlarınsa yeryüzüne hapsolmasına atfen kullanan dergi, AK Parti'nin kapatılması istemiyle hazırlanan iddianamenin, iktidar partisini kapatmak bahanesiyle İslam'ın bütün bir hayat iddiasını, hem de süresiz, kapatmaya çalıştığını dile getiriyor.

Umran'a göre, iddianame Türkiye'deki Müslüman halka karşı belki bir yüzyıldan fazla bir zamandır sürdürülen düşmanca "seçkinci" tavrın da aynası niteliğinde. Türkiye'nin bir türlü normalleşemeyen rejiminin yalnızca gelip geçen iktidar partileriyle değil fakat aynı zamanda ülkeye ruhunu veren İslam'la da sorunlu olduğunu ifade eden dergi, bu nedenle bu "topyekûn" saldırıya karşı olduğunu ilan ediyor.

İddianameyi yargı erki üzerinden bir darbe girişimi olarak yorumlayan dergiye göre, darbecilerin tek bir hedefi var: Her darbe döneminin ardından toplumsalın giderek 'kapatıldığı' ve İslam'ın varoluşunun –en azından siyasi hayattaki göstergeleri bakımından- 'azaltıldığı' bir sürecin zaman ve mekâna yayılması.

Umran, Türkiye'yi kendi içine, dini ise vicdana hapsetmek gayesiyle sürdürülen mücadelenin önemli sonuçlarından birisini ise "Allah'a kul" ve "ümmet" olma bilinci tehdit altında olan Müslüman kitlenin yozlaşması tehlikesi olarak gösteriyor.

Kapakta Cevat Özkaya'nın kapatma davasının yalnızca AK Parti'yi ilgilendirmediğini ve fakat siyasi ve içtimai hayatın tümüne dönük bir hareket olduğunu ifade eden, Tevfik Emin'in ise hem müslümanların önündeki dünyevileşme tehlikesine hem de Türkiye'nin mevcut dünyayla bağlarının koparılarak içine kapatılmasına yine Foucault'dan ilhamla değindiği yazılarını, Abbas Apaydın ve Yasin Şamlı'nın iddianame bağlamında kapatma davasını hem gerekçeleri hem de muhtemel neticeleri bakımından incelemelerini D. Mehmet Doğan'ın, "Türkiye'yi Kapatmak" başlıklı değerlendirmesi tamamlıyor. Gündeme dair, Asım Öz'ün Tahsin Yücel'in Hayristan adlı öyküler toplamından hareketle bir okumasının yanında Dilaver Demirağ'ın geçtiğimiz günlerde Türkiye'de katledilen İtalyan aktivist Bacca üzerinden 'Türk tipi' aydın tahlili ile Dayanışma Vakfı yöneticisi Vahap Yaman'ın Sudan gözlemleri yer alıyor.

Derginin önceki sayısında dünyevileşme üzerine bir giriş yapan Burhanettin Can'ın bu sayıdaki analizi "Makam Tutkusu"nu konu edinirken, hemen ardından gelen Atasoy Müftüoğlu söyleşisi de bu tutkunun ve diğer ihtirasların tartışıldığı bölümleriyle meseleyi tamamlıyor.

Bu söyleşi ile derin düşünce bölümünün konuğu Abdurrahman Arslan'ın "Sivil Akıl, Sivil Toplum, Sivil Müslüman" isimli incelemesinin ikinci kısımlarını ise derginin önümüzdeki sayısında bulabileceğiniz de ifade ediliyor. Yaşayan İslam bölümünde, Ahmet Cemil Ertunç, Davut Göksu ve Hüseyin K. Ece'nin; İslam düşüncesinin hem kavramsal hem de değerler boyutuna değinen yazıları bulurken; -eğer bu vakte kadar olmadıysa- Geçmişten Geleceğe Ko(nu)şanlar bölümünün bu ayki konuğu Şeyh Nazım Kıbrısî'yle de tanışma fırsatını bulabiliyorsunuz.

Umran, Kültür-Sanat kısmındaki kitap tahlilleri, etkinlik sayfasındaki haberleri, M. Emin Tekin'in "Hepimiz Çobanız" adlı mizahi değerlendirmesi ve Sadık Yalsızuçanlar röportajı ile her zamanki canlılığı ile sizleri ufuk açıcı bir yolculuğa çağırıyor.


İrtibat için

Telefon: (0212) 640 0122

E-posta: umran@umran.org

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2008, 12:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35