banner39

Umre'ye giden 2 bin Türk gözaltında

Suudi Arabistan'a umre için giden bazı Türklerin güvenlik güçlerince gözaltına alındığı iddia edildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Umre'ye giden 2 bin Türk gözaltında

Mazlumder Şanlıurfa Şube Başkan Yardımcısı Songül Pala, yaptığı yazılı açıklamada, umre ziyaretine giden bazı vatandaşların yakınlarının başvurusu üzerine yaptıkları araştırmada, umre ziyaretine giden çok sayıda kişinin, Suudi Arabistan güvenlik güçlerince gözaltına alındığını öğrendiklerini belirtti.

Bu kişilerden 300'ünün Şanlıurfalı olduğunu, kendilerine yapılan başvurunun ardından ''Mazlumder Dış İlişkiler Komisyonu'' tarafından Ankara'daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği, Şanlıurfa Müftülüğü ve Suudi Arabistan Türkiye Konsolosluğu ile irtibata geçtiklerini kaydeden Pala, yetkililere gözaltıların doğru olup olmadığını, doğru ise gözaltı koşullarının durumu ve ne zaman serbest bırakılacaklarını sorduklarını bildirdi.

Songül Pala, Suudi Arabistan Büyükelçiliğinin konuya ilişkin hemen cevap veremeyeceklerini, Şanlıurfa Müftülüğünün ise söz konusu mağdurların özel şirketlerle gitmiş olduğundan durumlarıyla ilgili bilgilerinin olmadığını belirttiklerini kaydetti. Pala, Türk Konsolosluğu yetkililerinin ise gözaltıları doğruladığını ve bununla ilgili yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını, ancak gözaltına alınan insanların sayılarının kendileri tarafından da tam olarak tespit edilemediğini, ''Telhil'' olarak adlandırılan gözaltındakilerin, toplama kampında olduklarını belirttiklerini bildirdi.

ULUSLARARASI HUKUKUN TEMEL KURALLARI İHLAL EDİLİYOR

''Mazlumder Dış İlişkiler Komisyonu''nca gözaltına alınanların iyi koşullarda olmadığının ve temel insani ihtiyaçların dahi karşılanamadığının belirlendiğini savunan Songül Pala, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
''Suudi Arabistan hükümetinin güvenlik ve fiziki koşulların yetersizliği bahanesiyle yıllardır sürdürmekte olduğu hac kotası uygulamasının inanç ve seyahat özgürlüğünün ağır bir ihlali olduğuna inanmaktayız. Bu uygulama nedeniyle binlerce kişi yasa dışı yöntemler kullanarak dini görevlerini yerine getirmeye çalışmakta, Suudi Arabistan güvenlik makamları da yakaladığı çok sayıda kişiyi süresi belirsiz gözaltı koşullarında tutarak uluslararası hukukun temel kurallarını ihlal etmektedir. Mazlumder, gözaltında tutulan yaklaşık 2 bin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının hukuken tanınmış bir suç ile suçlanmıyorlarsa derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmaları için Suudi Arabistan hükümetine çağrıda bulunmaktadır. Ayrıca başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere resmi makamların, gözaltında tutulan vatandaşların akıbeti hakkında derhal girişimde bulunmaya, güvenlik ve ulaşımlarının sağlanması konusunda çaba harcamaya çağırmaktadır.''

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?